Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj letos poprvé podpoří lékaře v šesti menších obcích

 
čtvrtek, 19. září 2019, 08:44

Přes milion korun si rozdělí šest obcí z nového dotačního programu Plzeňského kraje na podporu dostupnosti primární ambulantní péče. Pačejov na Klatovsku, Břasy a Hrádek na Rokycansku, Mladý Smolivec a Kasejovice na Plzeňsku a Bělá nad Radbuzou na Domažlicku za peníze vybaví a modernizují ordinace. Novinářům to řekla krajská radní Milena Stárková (ČSSD). Kraj vyčlenil na nový program tři miliony korun, v Kasejovicích a Pačejově podpořil po dvou ordinacích. Dotace budou i příští rok.

Peníze podpoří ordinace praktických a dětských lékařů, případně zubařů a gynekologů v obcích do 7500 obyvatel. "Jsou na vybavení a rekonstrukce obecních ordinací," řekla radní. Zástupci menších obcí si stěžují na to, že za stárnoucí lékaře těžko hledají náhradu. Peníze mohly jít také na bydlení lékařů, což ale letos obce nevyužily.

"Investovali jsme 200 tisíc korun do možná 50 let staré ordinace zubní lékařky, polovinu uhradí kraj. Jsme za to velmi rádi," řekl starosta Břas Miroslav Kroc (Pro harmonický rozvoj obce). Také díky tomu se podařilo udržet lékařku v obci a zlepšilo se prostředí pro pacienty. V Břasích se 2300 obyvateli jsou plně vytížení dva zubaři. Obsluhují dalších téměř 5000 lidí z okolních obcí.

Kraj chce touto novou formou podpory zvýšit dostupnost primární ambulantní péče v malých obcích, kde je nedostatečná nebo hrozí, že přestane být poskytována. "Cílem je získat nové poskytovatele služeb nebo udržet stávající," řekla Starková. Kraj oslovil e-mailem všechny obce, některé se ale přihlásily pozdě. Faktury mohou být za celý letošní i příští rok, aby měly vesnice čas na rekonstrukce.

Kraj zároveň vyhlásil pro obce nový program na podporu vybavení ordinací primární péče počítači a příslušenstvím. "Chceme zamezit ukončení činnosti lékařů v malých obcích kvůli požadavkům vyplývajícím z nových povinností vystavovat eRecepty, eNeschopenky a elektronické evidence tržeb," uvedla krajská radní. Žádosti lze podávat do 15. října.

"Smyslem je, aby starší lékaři, kteří do elektronizace zdravotnictví nechtějí investovat, ještě chvilku zůstali. Dostupnost péče se v příštích pěti letech výrazně zhorší. Lékařů je dost ve velkých městech, ale ne na periférii regionu," dodala.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Fronty v ordinacích? Češi chodí k lékaři častěji než jinde, říkají...

neděle, 15. září 2019, 08:14

Delší čekací doby na vyšetření jsou podle zástupců České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) a Koalice...

Zastupitelstvo Plzeňského kraje stáhlo fúzi tří krajských nemocnic

pondělí, 9. září 2019, 16:48

Zastupitelstvo Plzeňského kraje dnes stáhlo z jednání hlavní bod programu - schválení fúze krajských nemocnic akutní péče v...

Sušice dnes opět převzala od soukromé firmy svou nemocnici

pondělí, 2. září 2019, 14:29

Sušice dnes prostřednictvím své vlastní společnosti Sušická nemocnice s.r.o. převzala provoz městské nemocnice. Od roku 2015 ji...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.