Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zastupitelstvo Plzeňského kraje stáhlo fúzi tří krajských nemocnic

 
pondělí, 9. září 2019, 16:48

Zastupitelstvo Plzeňského kraje dnes stáhlo z jednání hlavní bod programu - schválení fúze krajských nemocnic akutní péče v Domažlicích, Stodě a Klatovech. Jejich sloučení k 1. lednu 2020, které kraj připravuje od února s poradenskou firmou KPMG, schválila 27. srpna krajská rada. Proti byla dnes koaliční ODS a opoziční ANO řeklo, že fúzi nepodpoří, když není koaliční shoda. ČTK to řekla krajská radní Milena Stárková (ČSSD). Do konce volebního období krajské reprezentace už nebude podle ní fúze projednávána. Nemocnice budou fungovat jako dosud.

„Když náš hlavní koaliční partner nechce, tak už to těžko zlomíme. Situace se natolik zpolitizovala, že z mého pohledu už nejde o faktický chod nemocnic," uvedla Stárková. Podle ní 25. února schválili v radě záměr fúze všichni čtyři koaliční partneři. Nevyloučila, že dnešním krokem mohly stát blížící se krajské volby. Soudí, že fúzí by se nemocnice dále posunuly a jejich zaměstnanci na ni čekali a nebyli proti; pro ně a pro občany kraje by se nezměnilo nic.

Podle náměstka hejtmana a senátora Vladislava Vilímce (ODS) by po fúzi stále fungovaly tři nemocnice a není jasné, kdo by je řídil a jaké pravomoci by měli jejich šéfové. „Otcem myšlenky je hlavně zdravotnický holding, který funguje paralelně vedle vedení nemocnic. Je to taková představa, že některé věci budou efektivnější a operativnější. Neoddálí se ale naopak operativní řízení nemocnic?" poznamenal. Fúze by podle něj nevyřešila hlavní problémy - nedostatek doktorů a sester a jejich vzdělávání.

„Nás to nepřesvědčilo, ani studie (KPMG). Je to trochu něco, co tu bylo před 2,5 lety, kdy bylo také něco naslibováno a výsledky nejsou takové," řekl zastupitel Jan Šašek (ODS), který je také rokycanským místostarostou. Podivil nad tím, že jediná akutní nemocnice v Rokycanech byla z fúze vyjmuta, podle kraje kvůli rekonstrukci za 400 milionů Kč.

Domažlická, Stodská nemocnice a holding Nemocnice Plzeňského kraje měly k 1. lednu 2020 splynout s Klatovskou nemocnicí. Nástupnická firma se měla jmenovat Nemocnice Plzeňského kraje a.s. a získat IČO Klatovské nemocnice jako největšího subjektu. Fúze měla zvýšit výnosy ze zdravotního pojištění, uspořit náklady, zefektivnit řízení, posílit spolupráci, společné nákupy, vzdělávání a organizaci péče. Podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) se setkávala s dobrým ohlasem u zdravotních pojišťoven, které by získaly silnějšího partnera; nový subjekt s 1270 zaměstnanci a 690 lůžky měl lépe čelit i nedostatku personálu.

Napsal(a) ČTK | Foto Nemocnice Domažlice

Kam dál?

Sušice dnes opět převzala od soukromé firmy svou nemocnici

pondělí, 2. září 2019, 14:29

Sušice dnes prostřednictvím své vlastní společnosti Sušická nemocnice s.r.o. převzala provoz městské nemocnice. Od roku 2015 ji...

Na Plzeňsku se nedá koupat v Českém údolí a půlce Hracholusek

sobota, 31. srpna 2019, 07:42

V přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky na Butově na severu Plzeňska není kvůli velkému množství...

Rada Plzeňského kraje schválila fúzi tří nemocnic

úterý, 27. srpna 2019, 22:51

Rada Plzeňského kraje schválila fúzi tří nemocnic akutní péče. Domažlická nemocnice, Stodská nemocnice a holding Nemocnice...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.