Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vedení: Plzeňská práva jsou 10 let od aféry stabilní a prestižní

 
pondělí, 16. září 2019, 11:24

Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv. rychlostudiu, podivným přijímacím řízením i zkouškám, je podle vedení fakulty i školy dlouhodobě stabilizovaná a její prestiž je vysoká. Zájem o studium vysoce překračuje možnosti, počet studentů roste. Fakulta má hodně profesorů, vysokou vědeckou produkci a zpracovává řadu evropských i národních projektů. Novinářům to řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Podle rektora Miroslava Holečka tehdejší události na právnické fakultě ukázaly na problémy, které se zdaleka netýkaly jen Plzně. "Díky této kauze byla zahájena celospolečenská debata o studiu na českých vysokých školách a o opatřeních, která je potřeba zavést za účelem udržení kvality vysokoškolského vzdělání a hodnoty akademického titulu," uvedl. Veřejné vysoké školy dnes například využívají systém kontroly diplomových prací, novela vysokoškolského zákona z roku 2016 zavedla možnost odebrat titul. Holeček řekl, že ve vážném rozhovoru se nesetkal s tím, že by někdo kvality fakulty zpochybňoval. "Naopak mám na právnickou fakultu velmi dobrou zpětnou vazbu jako na školu, která připravuje své studenty pro jejich praktický profesní život," uvedl.

Děkan Jan Pauly řekl, že naprostá většina lidí fakultu plně akceptuje. "To platí i o lidech, kteří vyučují na jiných fakultách," uvedl. Také od absolventů a studentů převažují podle něj pozitivní odezvy.

Posledních pět let počet studentů fakulty roste. V minulém akademickém roce jich měla 1556, což byl druhý nejvyšší počet studentů z celkových 11.026 na devíti fakultách ZČU.

Plzeňská práva získala od roku 2010 třikrát akreditace od tehdejší Akreditační komise. Od loňska mají podle novely vysokoškolského zákona od Národního akreditačního úřadu akreditaci pětiletého magisterského programu Právo a právní věda s rigorózní zkouškou, dvouletého magisterského programu Veřejná správa a čtyřletého doktorského programu Teoretické právní vědy se specializací Občanské právo. Z toho, že je fakulta získala na nejvyšší možnou dobu deseti let, je podle děkana patrné, že Národní akreditační úřad nemá pochybnosti o kvalitě vzdělávání. Připravuje ještě akreditaci bakalářské Právní specializace.

Na fakultě působí 28 profesorů a docentů a 47 odborných asistentů s vědeckou hodností Ph.D., CSc. a DrSc., pět pracovníků jsou současní nebo bývalí soudci Ústavního a Nejvyššího správního soudu. Výrazná obměna vyučujících nastala hned po krizi, posledních sedm let je podle Paulyho stav standardní a stabilní.

Zatímco na počátku ozdravného procesu fakulta zpracovávala jen velmi málo externích vědeckých projektů, za posledních pět let jich bylo 39, často pro státní orgány a jiné instituce, včetně projektů pro zpravodajské služby BIS a ÚZSI.

Napsal(a) ČTK | Foto ZČU

Kam dál?

Plzeňský kraj postavil halu pro praktickou výuku stavebních oborů

pondělí, 9. září 2019, 13:13

Plzeňské stavební učiliště otevřelo novou halu pro odborný výcvik učňů. Ve stavbě za 45 milionů korun se budou v několika dílnách...

Do prvních tříd v Plzni dnes nastoupilo kolem 1600 prvňáčků

úterý, 3. září 2019, 11:28

Kolem 1600 dětí nastoupilo dnes do prvních tříd základních škol zřizovaných městem Plzeň. Ve více než šesti desítkách tříd čekalo...

Do základních škol v Plzeňském kraji nastoupilo asi 5500 prvňáčků

pondělí, 2. září 2019, 09:03

Zhruba 5500 prvňáčků nastoupilo letos do základních škol v Plzeňském kraji. Loni jich bylo přibližně 5800. Přesná čísla budou k...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.