Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj postavil halu pro praktickou výuku stavebních oborů

 
pondělí, 9. září 2019, 13:13

Plzeňské stavební učiliště otevřelo novou halu pro odborný výcvik učňů. Ve stavbě za 45 milionů korun se budou v několika dílnách učit praktickým dovednostem budoucí truhláři, instalatéři, malíři či lakýrníci. Kraj, který je zřizovatelem školy, zaplatil asi pět milionů korun, zbytek nákladů pokryla dotace EU z Integrovaného regionálního programu, řek hejtman Josef Bernard (ČSSD). Moderní hala nahradí dosud užívaná nevyhovující pracoviště.

„Náš kraj dlouhodobě podporuje technické s řemeslné obory. Investujeme stovky milionů korun do modernizace škol a učilišť, podporujeme Techmanii a řadu každoročních motivačních akcí. A vyplácí se to. Pomalu a jistě navyšujeme počty strojařů. Rezervy máme ve stavebnictví a tato investice určitě atraktivitu těchto oborů zvýší," uvedl.


Dosud museli žáci učiliště docházet na praxi na čtyři různá místa po Plzni a prostor pro odborný výcvik byl dlouhodobě nedostatečný. Vedení učiliště se snažilo situaci zlepšit téměř deset let. Po složitém řešení majetkoprávních vztahů a hledání vhodného pozemku, vzniklo několik technických a ekonomických studií, než mohla škola požádat o evropskou dotaci. Stavět se začalo loni v lednu.

V moderní hale je ruční truhlářská dílna s kapacitou pro 48 žáků, strojní truhlářská dílna a instalatérská dílna s kapacitou 45 žáků a pracoviště malířů a lakýrníků pro 12 žáků. Propojení dílen v areálu umožňuje spolupráci odborného výcviku s teoretickým vyučováním, nabízí také možnost spolupráce se základními školami a s firmami. Žáci už nebudou muset dojíždět do odlehlých míst po městě, už se nebude muset složitě rozvážet do jednotlivých pracovišť materiál.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Plzeň

Kam dál?

Do prvních tříd v Plzni dnes nastoupilo kolem 1600 prvňáčků

úterý, 3. září 2019, 11:28

Kolem 1600 dětí nastoupilo dnes do prvních tříd základních škol zřizovaných městem Plzeň. Ve více než šesti desítkách tříd čekalo...

Do základních škol v Plzeňském kraji nastoupilo asi 5500 prvňáčků

pondělí, 2. září 2019, 09:03

Zhruba 5500 prvňáčků nastoupilo letos do základních škol v Plzeňském kraji. Loni jich bylo přibližně 5800. Přesná čísla budou k...

S novým školním rokem bezpečně

pátek, 30. srpna 2019, 10:00

Příští týden začíná v České republice nový školní rok. Děti se vrací do školních lavic. Někdo o ročník výš, někdo přechází na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.