Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň za tři roky investovala díky EU do škol 119 milionů korun

 
středa, 21. srpna 2019, 10:44

Za poslední tři roky investovala Plzeň do svých základních škol přes 119 milionů korun, z toho více než 101 milionů činila podpora EU v oblasti vzdělávání v Integrovaných územních investicích (ITI). Navíc právě finišuje jedna z největších investic města do škol v sídlištní 7. základní a mateřské škole na Vinicích za více než 37 milionů korun, řekl dnes primátor Martin Baxa (ODS).

V celé plzeňské metropolitní oblasti, která zahrnuje 117 obcí s 309.000 obyvateli, přineslo ITI na modernizaci 51 škol celkem 288 milionů korun. Z toho bylo v Plzni do modernizace škol a nových učeben pro 19 základních a 13 středních škol investováno přes 200 milionů korun. Vznikly nové učebny technických, řemeslných a přírodovědných předmětů, učebny cizích jazyků nebo digitálních dovedností, které umožní žákům využívat nejmodernější technologie a lépe se připravit na budoucí povolání. Součástí rekonstrukcí jsou také stavební úpravy zajišťující bezbariérovost.

Rekonstrukce sedmé základní školy a mateřské školy má být dokončena na konci září. "Jedna z největších investic do škol zahrnuje nástavbu třetího nadzemního podlaží a přístavbu výtahu, škola tak bude plně bezbariérová. Vzniknou v ní tři odborné učebny - jedna pro výuku fyziky a chemie, druhá pro výuku přírodopisu a zeměpisu, třetí pro výuku pracovních činností. Součástí patra bude i nový kabinet fyziky a bezbariérové sociální zařízení," popsala radní pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO).

ITI je nový nástroj, kterým EU v programovém období 2014 až 2020 podporuje rozvoj v důležitých metropolitních oblastech. "V případě plzeňské metropolitní oblasti jsme zvolili jako téma podporu technického vzdělávání, které nám umožní navázat na strojírenskou historii regionu a podpořit uspokojení narůstající poptávky po technicky vzdělaných pracovních silách," uvedl ředitel městského Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš.

Další velkou investicí do městských základních škol z ITI byla například nová půdní vestavba 17. základní školy a mateřské školy na Roudné za deset milionů. Vznikly tři nové učebny s vybavením pro přírodovědnou a audiovizuální výuku a učebna informatiky, kabinet a sociální zázemí. Kromě Plzně se modernizace škol z ITI dočkaly například školy v Nezvěsticích, v Oseku či v Horní Bříze.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Západočeská univerzita se v srpnu a září představí Plzeňanům dvěma...

pondělí, 19. srpna 2019, 13:50

Od 23. srpna do 13. září bude v mázhausu plzeňské radnice k vidění výstava Studuj a bav se vědou, která Plzeňanům představí...

Přes 200 milionů korun za tři roky šlo do modernizace škol v Plzni,...

pondělí, 19. srpna 2019, 13:36

Už více než 200 milionů korun získaly projekty v oblasti vzdělávání v Plzni z evropských fondů prostřednictvím nástroje...

Šestá generace formule studentů Západočeské univerzity vyráží na...

úterý, 23. července 2019, 09:55

Racing Team Pilsen, složený ze studentů všech tří technických fakult Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), sestrojil nový model...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.