Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čidla hlídají v plzeňské základní škole, kdy je třeba vyvětrat

 
středa, 12. června 2019, 14:07

Čidla vybavená světelnými diodami hlídají v 25. základní škole v Plzni, aby děti neměly ve třídách vydýchaný vzduch. Když se zvýší koncentrace oxidu uhličitého (CO2), dioda se ze zelené změní na oranžovou, případně až na červenou a upozorní tak učitele, že je třeba otevřít okna. Už po měsíčním zkušebním provozu jsou reakce žáků i učitelů kladné, díky čidlům se začalo v učebnách častěji větrat a zlepšila se koncentrace dětí, řekla dnes novinářům radní pro oblast školství Lucie Kantorová (ANO), která je rovněž učitelka.

Školní budova, kam chodí přes 900 dětí, je zateplená a má plastová okna, což sice zlepšilo hospodaření s teplem, zároveň se ale přerušila cirkulace vzduchu. Pouhé větrání okenními ventilacemi při zavřených dveřích třídy kdo statečné obměně vzduchu nestačí. Děti samy nesmějí o přestávkách bez dozoru otevřít okna dokořán, řekla ředitelka školy Eliška Syřínková.

Učitelé vědí, že je třeba větrat, větrali už před instalací čidel. V zaujetí výukou si ale ne vždy na to včas vzpomenou, připustila ředitelka. Zkušenosti ukazují, že pokud se třída se zhruba 30 dětmi intenzivně na pět až deset minut vyvětrá na začátku hodiny, vzduch většinou vydrží po celou vyučovací hodinu, v menších učebnách je třeba větrat i dvakrát za hodinu.

Oxid uhličitý je bez zápachu a člověk ho nerozezná. Když se ale nadměrně zvýší jeho koncentrace, reagují lidé ztrátou pozornosti, malátností, únavou až bolestmi hlavy a nevolností. V přirozeném prostředí je koncentrace CO2 kolem 400 jednotek ppm (parts per milion). Přibližně pětina lidí začíná negativně reagovat už při 1000 jednotkách.

Senzor, který nechalo město dovybavit barevnými diodami, ve výchozím nastavení měří koncentraci každých deset minut. Na škole je ve všech třídách, tělocvičnách a v koncertním sále celkem 38 snímačů. Když koncentrace CO2 vzroste na 901 jednotek, změní se zelená kontrolka na oranžovou, při překročení limitu 1500 ppm na červenou, popsal radní pro oblast Smart Cities Vlastimil Gola (ANO).

"Stavební zákon uvádí jako hraniční limit, který je už otázkou mdloby a neschopnosti v prostoru zůstat, hodnotu 4500 jednotek, 2500 jednotek je hodnota, kdy může bolet hlava, objeví se mžitky před očima," řekl Gola. Podle něj lze bez větrání takové koncentrace CO2 v zaplněné třídě dosáhnout snadno. Stačí ale dokořán otevřít okna nebo otevřít dveře na chodbu a okenní ventilace a vzduch se rychle obmění. Ve škole si zvykli větrat už při rozsvícení oranžové kontrolky.

Čidla zaznamenávají vedle koncentrace CO2 také teplotu a vlhkost a data odesílají na dispečink. Bude možné je dál využít pro statistiky a vyhodnocení. Měření chce město udělat i v zimě, kdy ale budou při větrání zase větší úniky tepla. Projekt pak radnice vyhodnotí a rozhodne, zda snímače nainstaluje i v dalších školách.

Napsal(a) ČTK | Foto 25. základní škola Plzeň

Kam dál?

Pakt chce zamezit předčasným odchodům ze škol na Plzeňsku

sobota, 8. června 2019, 10:07

Teritoriální pakt zaměstnanosti, který založil loni Plzeňský kraj s firmami a dalšími institucemi, chce zamezit předčasným...

Pedagogickou fakultu povede Pavel Mentlík

čtvrtek, 6. června 2019, 12:54

Akademický senát Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zvolil ve středu 5. června nového kandidáta na...

Dvě fakulty ZČU vytvořily pro studenty učitelství virtuální třídu

sobota, 18. května 2019, 12:16

Fakulty strojní a pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vytvořily pro studenty učitelství trenažér virtuální třídy....

Gymnázium Rokycany bude jako první v kraji vyučovat v angličtině

sobota, 4. května 2019, 12:04

Rokycanské gymnázium připravuje jako první krajská střední škola v Plzeňském kraji výuku v angličtině. Reaguje tak na zvýšenou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.

VIDEO: Videoklip je na světě. Tomáš Klus nazpíval s Arpidou píseň Marie

Videoklip k písni Marie je na světě. Známou písničku Tomáše Kluse nazpíval zpěvák společně s hudebním uskupením K.R.B z Centra Arpida. Natáčení proběhlo v pondělí 1. dubna a kulisou se stalo centrum Budějc.