Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pakt chce zamezit předčasným odchodům ze škol na Plzeňsku

 
sobota, 8. června 2019, 10:07

Teritoriální pakt zaměstnanosti, který založil loni Plzeňský kraj s firmami a dalšími institucemi, chce zamezit předčasným odchodům dětí z učilišť, středních škol nebo rovnou ze základních škol do montážních továren nebo velkoskladů. V nejzasaženějších okresech, zejména na Tachovsku, vybuduje síť kariérového poradenství, která bude koordinovat aktivity základních a středních škol, firem a institucí a podpoří poradce na školách, řekl Marcel Gondorčín z Regionální rozvojové agentury, která mapuje regionální trh práce.

Stovky dětí ročně už nejdou po základní škole na střední školu nebo na učiliště, případně na ně nastoupí a brzy odejdou pracovat do továren. Posílají je tam i rodiče, protože už vzdělání nechtějí platit. Firmy se předhánějí v platech a děti si i bez školy vydělají nejméně 20 TISÍC korun. Montovny, které se v regionu stále staví, kvůli nedostatku lidí nepožadují maturitu ani výuční list. Počet těchto dětí bude podle ředitelů základních škol přibývat, ale až přijde krize, tak budou první bez práce. Základní škola je v ČR povinná, ale navazující vzdělání dobrovolné.

"Meziročně nám odčerpávají 15 až 20 procent žáků. Souvisí to se sociální a finanční gramotností, která je tu velmi nízká. Potřebují vylepšit vlastní či rodinný rozpočet, začnou chodit na brigády a zjistí, že je příjemné mít peníze, a začnou ve firmách pracovat nastálo," řekla ředitelka Střední školy Bor u Tachova Zdeňka Valečková. Studenti podle ní odcházejí z druhých ročníků, protože čekají, až jim bude 16 let.

"Nárůst počtu žáků, kteří předčasně odcházejí ze vzdělávání nebo na učiliště a střední školy ani nenastupují, je znepokojujícím trendem posledních let. U učebních oborů dosahuje podíl 30 procent, přičemž nejhorší je to na Tachovsku," řekl Gondorčín. Podle něj tomu nahrává napětí na trhu práce, kde kriticky chybí pracovní síly všem oborům. "Ale nekvalifikovaní zaměstnanci jsou nejvíce ohroženi ztrátou zaměstnání v případě zhoršení hospodářské situace a Tachovsko reaguje na tyto změny nejcitlivěji," uvedl.

Pakt začal na Tachovsku spolupracovat s firmami, úřadem práce, obcemi i neziskovými organizacemi. Podle nich hraje velkou roli míra podpory vzdělání v rodině, nedostatek vzorů, nezájem o studium i špatná volba oboru. Specifickým problémem Tachovska je vysoký podíl cizinců ve školách. Navrhovaná řešení rozpracuje pakt do projektů.

Napsal(a) ČTK | Foto Marek Sviták

Kam dál?

Pedagogickou fakultu povede Pavel Mentlík

čtvrtek, 6. června 2019, 12:54

Akademický senát Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zvolil ve středu 5. června nového kandidáta na...

Dvě fakulty ZČU vytvořily pro studenty učitelství virtuální třídu

sobota, 18. května 2019, 12:16

Fakulty strojní a pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vytvořily pro studenty učitelství trenažér virtuální třídy....

Gymnázium Rokycany bude jako první v kraji vyučovat v angličtině

sobota, 4. května 2019, 12:04

Rokycanské gymnázium připravuje jako první krajská střední škola v Plzeňském kraji výuku v angličtině. Reaguje tak na zvýšenou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.