Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pakt chce zamezit předčasným odchodům ze škol na Plzeňsku

 
sobota, 8. června 2019, 10:07

Teritoriální pakt zaměstnanosti, který založil loni Plzeňský kraj s firmami a dalšími institucemi, chce zamezit předčasným odchodům dětí z učilišť, středních škol nebo rovnou ze základních škol do montážních továren nebo velkoskladů. V nejzasaženějších okresech, zejména na Tachovsku, vybuduje síť kariérového poradenství, která bude koordinovat aktivity základních a středních škol, firem a institucí a podpoří poradce na školách, řekl Marcel Gondorčín z Regionální rozvojové agentury, která mapuje regionální trh práce.

Stovky dětí ročně už nejdou po základní škole na střední školu nebo na učiliště, případně na ně nastoupí a brzy odejdou pracovat do továren. Posílají je tam i rodiče, protože už vzdělání nechtějí platit. Firmy se předhánějí v platech a děti si i bez školy vydělají nejméně 20 TISÍC korun. Montovny, které se v regionu stále staví, kvůli nedostatku lidí nepožadují maturitu ani výuční list. Počet těchto dětí bude podle ředitelů základních škol přibývat, ale až přijde krize, tak budou první bez práce. Základní škola je v ČR povinná, ale navazující vzdělání dobrovolné.

"Meziročně nám odčerpávají 15 až 20 procent žáků. Souvisí to se sociální a finanční gramotností, která je tu velmi nízká. Potřebují vylepšit vlastní či rodinný rozpočet, začnou chodit na brigády a zjistí, že je příjemné mít peníze, a začnou ve firmách pracovat nastálo," řekla ředitelka Střední školy Bor u Tachova Zdeňka Valečková. Studenti podle ní odcházejí z druhých ročníků, protože čekají, až jim bude 16 let.

"Nárůst počtu žáků, kteří předčasně odcházejí ze vzdělávání nebo na učiliště a střední školy ani nenastupují, je znepokojujícím trendem posledních let. U učebních oborů dosahuje podíl 30 procent, přičemž nejhorší je to na Tachovsku," řekl Gondorčín. Podle něj tomu nahrává napětí na trhu práce, kde kriticky chybí pracovní síly všem oborům. "Ale nekvalifikovaní zaměstnanci jsou nejvíce ohroženi ztrátou zaměstnání v případě zhoršení hospodářské situace a Tachovsko reaguje na tyto změny nejcitlivěji," uvedl.

Pakt začal na Tachovsku spolupracovat s firmami, úřadem práce, obcemi i neziskovými organizacemi. Podle nich hraje velkou roli míra podpory vzdělání v rodině, nedostatek vzorů, nezájem o studium i špatná volba oboru. Specifickým problémem Tachovska je vysoký podíl cizinců ve školách. Navrhovaná řešení rozpracuje pakt do projektů.

Napsal(a) ČTK | Foto Marek Sviták

Kam dál?

Pedagogickou fakultu povede Pavel Mentlík

čtvrtek, 6. června 2019, 12:54

Akademický senát Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zvolil ve středu 5. června nového kandidáta na...

Dvě fakulty ZČU vytvořily pro studenty učitelství virtuální třídu

sobota, 18. května 2019, 12:16

Fakulty strojní a pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vytvořily pro studenty učitelství trenažér virtuální třídy....

Gymnázium Rokycany bude jako první v kraji vyučovat v angličtině

sobota, 4. května 2019, 12:04

Rokycanské gymnázium připravuje jako první krajská střední škola v Plzeňském kraji výuku v angličtině. Reaguje tak na zvýšenou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.