Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy, budou lovit dva měsíce

 
pondělí, 7. října 2019, 14:43

Klatovští rybáři zahájili podzimní výlovy rybníků v Plzeňském kraji. Kvalita ryb je dobrá, přírůstky budou vinou velkého sucha menší než v běžných letech. Rybáři budou lovit každý den až do 25. listopadu. Čtyři firemní střediska by měla ve dvou stovkách rybníků odlovit 600 tun ryb, z toho asi 500 tun kaprů, řekl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.

Předvánoční cenu stanoví firma se 400 rybníky až po výlovech velkých rybníků, které začnou na konci října. Zatím předpokládá, že ceny budou kopírovat ty loňské. Klatovské rybářství bude mít na vánoční trh veškeré hmotnostní spektrum ryb v dostatečném množství, ale ryby budou menší. "Kontrolní odlovy na přírůstky a zdravotní stav děláme třikrát ve vegetačním období a všude to je bez problémů," uvedl ředitel.

Firma naplánovala výlovy na delší dobu, aby si sádky, ve kterých chybí voda, nezaplnila hned. "Začali jsme 1. října s menšími rybníky, v prvních dvou už byla tržní ryba pro zákazníky," uvedl Voráček. Teď loví rybáři už podle toho, aby si mohli na soustavách přepouštět a chytat vodu, s čímž souvisí přesazování násadových ryb. Po suchu se rybníky, které se loni nelovily, "dotáhly", ale plochy, které se loví každý rok, jsou pod běžným stavem a přírůstky tam budou slabší. "Takže se to vlastně za celou firmu zprůměruje, a tak budou přírůstky průměrné," řekl.

Nejméně srážek za celý rok bylo letos na Tachovsku a v sousední části Domažlicka v Sedmihoří, kde se rybníky nedostaly na běžné stavy a produkce tam zřejmě bude nižší. Rybáři tam museli častěji měřit kyslík a kvůli jeho nedostatku také omezovali krmení.

Nižší hladiny vodních ploch zřejmě sníží také produkci dravců, jako jsou štiky, candáti, okouni a sumci. Kormoráni podle Voráčka škodili na jaře a na podzim stejně jako v minulých letech. V regionu ale přibývá bobrů, kteří nepáchají škody na rybách, ale na technických prvcích, jako jsou hráze, přítoky a výpustní zařízení.

Největšími letos lovenými rybníky budou 30. a 31. října 68hektarový Myslív a 22. října stejně velký Hnačov, oba na Klatovsku. U větších ploch si budou moci lidé koupit ryby levněji než v obchodech. Stánkové předvánoční prodeje zahájí firma 18. prosince. Kromě kaprů je zájem také o tolstolobika, amura a o dravce. Firma produkuje ročně až 1100 tun ryb, z toho 800 tun kaprů. Z podzimních výlovů vyváží na západní trhy asi 45 procent produkce. Prioritou je ale domácí předvánoční prodej.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Do práce v papučích. Připojte se i vy k celorepublikové týdenní...

pondělí, 7. října 2019, 11:16

Připojte se i vy k celorepublikové týdenní kampani pro mobilní hospice tím, že 7. října půjdete do práce či školy v papučích....

Skiareály v Plzeňském kraji opravovaly, nejvíce investoval Špičák

neděle, 6. října 2019, 10:03

Všechny skiareály v Plzeňském kraji před letošní zimní sezonou provedly opravy, údržbu a úpravy svahů. Nejvíce, přes pět milionů...

Archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni odkryli v Letech části...

pátek, 4. října 2019, 11:14

Zachovaly se pozůstatky romského koncentračního tábora v Letech u Písku? Pokud ano, o čem vypovídají? A existuje nějaké...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.