Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Skiareály v Plzeňském kraji opravovaly, nejvíce investoval Špičák

 
neděle, 6. října 2019, 10:03

Všechny skiareály v Plzeňském kraji před letošní zimní sezonou provedly opravy, údržbu a úpravy svahů. Nejvíce, přes pět milionů korun, investoval do modernizace největší šumavský komplex Špičák. Šlo především o posílení systému zasněžování o nová děla na výškových konstrukcích v nejfrekventovanějších místech sjezdovek, řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Špičák, který vydá každý běžný rok do deseti milionů korun, po více než deseti letech změnil provozovatele v chatách Hanička, Blaženka, v kiosku mezi nimi i ve stánku na vrcholu. "Chceme jednoznačné zlepšení služeb i sortimentu," uvedl Kasík. Úpravu cen skipasů oznámí v půlce listopadu. "Chystáme příjemné překvapení pro majitele celosezonních skipasů," řekl. Ski&Bike loni zdražil skipasy o tři až čtyři procenta. Celodenní pro dospělého v hlavní sezoně stál 660 Kč, dětský 465 Kč. Loňská sezona začala 15. prosince, ale v prosinci se lyžovalo téměř jen na technickém sněhu, což snížilo návštěvnost. Propad areál v lednu a únoru dohnal, i když týden nejezdila lanovka kvůli kalamitě. Za sezonu přijelo opět přes 100 tisíc lyžařů, což jsou podle Kasíka hodně dobrá čísla.

Areály Belveder a Nad Nádražím v sousední Železné Rudě, které jsou propojené, mají vylepšené zasněžování, které pokryje 100 procent svahů.

Filip Smola, starosta Železné Rudy, největší zimní rekreační oblasti v kraji, řekl, že velké stavby se připravují areály na jaro příštího roku. Na Samotách čeká společnost Trigema na stavební povolení a chce začít stavět krátkou variantu skiareálu. Belvederu město schválilo výjimku ze stavební uzávěry na stavbu nového vleku.

"Letošní novinkou bude skibus. Pojede od 15. prosince do 15. března ze Špičáckého sedla do Železné Rudy a chceme ještě, aby jezdil na Gerlovu Huť, aby ho využili také běžkaři. To bude jasné za 14 dní," řekl Smola. Financovat ho bude město z ubytovacích poplatků a provozovatelé skiareálů. Železná Ruda udržuje 83 km běžeckých tratí, které letos čekají velké změny režimu údržby. Město chce rozdělit trasy na kratší okruhy, udržované každý druhý nebo třetí den, a dále na trasy, které se budou upravovat vždy v pátek a před jarními prázdninami.

Podle Smoly neplánují letos skiareály zásadní zdražení skipasů. "Pokud přistoupí k menším úpravám, tak jen proto, že výrazně zdražily energie, což je pro ně velký problém," uvedl.

Ve 20 kilometrů vzdáleném Ski areálu Nýrsko se v minulé sezoně lyžovalo od konce ledna jen pět týdnů. "Provedli jsme zemní úpravy velké sjezdovky, abychom ji vyrovnali. Hodně jsme si vyhráli s dětským hřištěm, na které budeme teď pokládat umělou hmotu. Udělali jsme větší výstup a zmírnili dojezd," řekl provozovatel Milan Koryťák, který má městský areál pronajatý a investuje do něj. Děla pokryjí technickým sněhem celou sjezdovku i hřiště s vlekem a 30metrovým pásem. Areál se profiluje jako rodinný, zatím nepočítá se zdražováním skipasů.

V Přimdě na Tachovsku, kde se letos lyžovalo necelý měsíc, provedli běžnou údržbu a opravy. "Na víc ani nemáme, loni po kalamitě jsme dali hodně do oprav dolního vleku. Ještě se musíme dohodnout s provozovatelem, jak technicky vyřešit EET a jaký bude náš podíl," uvedl místostarosta Jiří Kadera. Nevyloučil mírné zdražení jízdenek kvůli růstu cen elektřiny a vody. Přimda už před sedmi lety chtěla zajistit kompletní zasněžování sjezdovky za miliony, k čemuž ale potřebuje pozemky dolní sjezdovky. Několik let neúspěšně jedná o bezúplatném převodu, směně nebo levné koupi se Státním pozemkovým úřadem. Zatím mu platí nájem přes 55 tisíc korun ročně, i když areál je prodělečný, ale město chce lidem službu nabízet. "Požadují 239 Kč/m2, pozemky nedělí. Museli bychom zaplatit asi osm milionů kvůli sjezdovce, ale máme 22milionovým rozpočet. Asi si pletou Přimdu s Krkonošemi," řekla starostka Marie Šperková.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni odkryli v Letech části...

pátek, 4. října 2019, 11:14

Zachovaly se pozůstatky romského koncentračního tábora v Letech u Písku? Pokud ano, o čem vypovídají? A existuje nějaké...

Na Plzeňsku se při manipulaci s kontejnerem těžce zranil popelář

pátek, 4. října 2019, 07:50

Těžké poranění paže utrpěl včera kolem poledne dvaapadesátiletý popelář v Dýšině na Plzeňsku. Zdravotníci ho převezli na urgentní...

Čtvrté Pivo s rektorem chutnalo tak moc, až zlámalo všechny rekordy

čtvrtek, 3. října 2019, 12:27

Západočeská univerzita v Plzni zorganizovala Pivo s rektorem poprvé v roce 2016 v rámci oslav 25. výročí svého založení, od té...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.