Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rokycany zadají studii protipovodňových opatření na Klabavě

 
neděle, 22. září 2019, 17:08

Rokycany budou samy řešit protipovodňová opatření na řece Klabavě za stovky milionů korun. Ve čtrnáctitisícovém městě se o nich hovoří už zhruba 15 let, ale dosud je připravovalo Povodí Vltavy. Stavby budou nákladnější, protože zahrnou větší území a veřejný prostor kolem řeky. Do konce roku zadá město studii, která bude přesně definovat rozsah území, řekl místostarosta Jan Šašek (ODS). Město doufá, že získá národní i evropské dotace.

Opatření mají ochránit město před častými záplavami na Klabavě, jejíž hladina stoupá při velké vodě nejrychleji z řek v Plzeňském kraji. Poslední větší voda zasáhla město v roce 2013.

"Vracíme se vlastně úplně na začátek. Chceme řešit celé území, současná protipovodňová opatření zpracovaná Povodím neřešila například Práchovnu. Studie by měla řešit také veřejný prostor kolem řeky, nejen samotné koryto, hlavně v centru kolem Rokycanovy ulice," uvedl. Po studii, která by měla být brzy, nechá město zpracovat projekt staveb, což si vyžádá zhruba rok. Město částečně využije současný projekt Povodí Vltavy, minimálně datové podklady, například o průtocích.

"Jsme v kontaktu s Povodím, získáváme od nich podklady a z nich budeme vycházet i při zadávání studie. Budeme to konzultovat s Povodím, aby to odpovídalo i jejich potřebám," uvedl Šašek. Město bude nově zadavatelem staveb, Povodí bude vystupovat jen jako správce toku.

Studie prověří možnosti využití veřejného prostoru podél řeky přírodě blízkým způsobem, které navrhovaly občanské iniciativy Chceme zpět k řece a Kulíšek. Povodí pro ně sice upravilo původní projekt, ale požadavky iniciativ akceptovalo jen částečně.

Protipovodňová opatření budou po celé zhruba dvoukilometrové délce toku Klabavy ve městě. Odhadované náklady podle projektu z roku 2007 činily půl miliardy korun, nejdražší jsou úpravy koryta. Město spoléhá na dotace. "Stát se k řešení protipovodňových záležitostí staví velmi kladně. Chceme projekt trochu skloubit také s opatřeními proti suchu," řekl Šašek. K této podpoře se hlásí ministerstva zemědělství a životního prostředí a s penězi na ně počítá také EU v novém plánovacím období.

Napsal(a) ČTK | Foto User:Miaow Miaow [Public domain]

Kam dál?

Dobřany připravují venkovní střelnici za 150 milionů

sobota, 21. září 2019, 11:24

Šestitisícové Dobřany u Plzně a dálnice D5 chystají stavbu venkovní střelnice za zhruba 150 milionů korun. Má být pro všechny...

Ruský investor přestaví bývalou rotu v Železné Rudě na domov seniorů

pátek, 20. září 2019, 12:38

Ruský investor přestaví rozsáhlý objekt bývalých kasáren pohraniční stráže Debrník v Železné Rudě na soukromý domov pro seniory....

Plzeň za 50 milionů vybudovala dětský bazén v plaveckém areálu

čtvrtek, 19. září 2019, 08:37

Nový dětský bazén o rozměrech jedenáct krát 7,5 metru a hloubce 0,9 metru vybudovala Plzeň v městském plaveckém bazénu Slovany....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.