Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňskému kraji přibylo 2738 obyvatel, výhradně díky stěhování

 
čtvrtek, 12. září 2019, 17:03

V Plzeňském kraji přibylo za prvních šest měsíců letošního roku 2738 obyvatel. Ke konci června tak žilo v regionu 587.410 lidí, z toho 295.520 žen. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel vzrostl výhradně díky stěhování, v regionu totiž za šest měsíců zemřelo více lidí, než se jich narodilo. Počet obyvatel meziročně vzrostl v devíti ze 14 krajů České republiky, v ostatních klesl.

„Nárůst počtu obyvatel byl způsoben převyšujícím počtem přistěhovalých nad vystěhovalými o 3003 osob. Tento trend sledujeme už devátý rok," řekl ředitel krajské správy Českého statistického úřadu v Plzni Miloslav Chlad. V Plzeňském kraji vzrostl počet obyvatel ve všech sedmi okresech, nejvíce v Plzni. Počet zemřelých převažoval nad počtem živě narozených v celém kraji i v šesti okresech, pouze na Tachovsku se narodilo o 27 lidí více než zemřelo.

„Meziročně klesl počet rozvodů, živě narozených a zemřelých, zvýšil se naopak počet sňatků, přistěhovalých a vystěhovalých," řekl Chlad.

Do regionu se za letošní pololetí přistěhovalo 5153 lidí, o 1138 více než ve stejném období loňska. Šedesát procent (3092) tvořili cizinci. Z Plzeňského kraje se vystěhovalo 2150 lidí, meziročně o 141 více, z toho 561 do ciziny (26 procent) a zbytek do jiných českých krajů.

Od ledna do konce června se v regionu narodilo 2923 dětí, meziročně je to o 107 novorozeňat méně. Více než 45 procent rodiček (1327) v kraji přivedlo na svět první dítě; 1440 (49 procent) se jich narodilo mimo manželství, meziročně o 115 méně. "Nejvyšší podíl narozených dětí mimo manželství byl v okrese Tachov (57 procent), nejnižší v Plzni (45 pct).

Počet zemřelých klesl meziročně o 63 na 3188. Nejvíce lidí zemřelo podle Chlada ve věku mezi 80 až 89 lety (34 pct) a ve věku 70 až 79 let (29 pct). Mezi zemřelými bylo pět dětí do jednoho roku věku.

Sňatek v prvních šesti měsících roku uzavřelo 1181 párů, což je meziročně o deset svateb více. Pro 76 procent ženichů a 75 procent nevěst to byla první svatba. Rozvedlo se 653 párů, což byl pokles o 42 rozvodů. „Ve 30 procentech případů bylo manželství ukončeno na návrh ženy a v 58 procentech bylo rozvedeno manželství s nezletilými dětmi," uvedl Chlad.

V celé ČR počet obyvatel vzrostl o 18.841 na 10,668.641 lidí. Přírůstek zajistila zahraniční migrace, které vévodí občané Ukrajiny. Více lidí zemřelo, než se narodilo.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Plzeň

Kam dál?

Plzeňská teplárenská začala ráno a večer temperovat domy v Plzni

středa, 11. září 2019, 19:47

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, zahájila plošné temperování objektů zejména v ranních a večerních...

FOTO: Samice nosorožce Růženka odjela z Plzně do zoo v Basileji

středa, 11. září 2019, 08:02

Dvouapůlletá samice nosorožce indického Růženka odcestovala v úterý v přepravní bedně do zoo v Basileji ve Švýcarsku, kde je...

Plzeňská zoo zažila skvělý srpen, přišlo o dvacet tisíc lidí víc než...

pátek, 6. září 2019, 19:19

Plzeňská zoologická zahrada má za sebou třetí nejúspěšnější srpen ve své více než devadesátileté historii. Jejími branami prošlo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.