Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Samice nosorožce Růženka odjela z Plzně do zoo v Basileji

 
středa, 11. září 2019, 08:02

Dvouapůlletá samice nosorožce indického Růženka odcestovala v úterý v přepravní bedně do zoo v Basileji ve Švýcarsku, kde je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších chovů tohoto druhu v Evropě. Tato zoo má na starosti Evropský záchranný program EEP. V Basijeji na ni čeká stejně starý samec Orys, řekl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Po druhých narozeninách se nosorožci v zoo i v přírodě osamostatňují.

Samice, která má v plemenné knize také jméno Shakti, se narodila 5. února 2017 jako druhé mládě nosorožce indického narozené v Zoo Plzeň. Matkou je jedenáctiletá Manjula pocházející z Tierparku Berlín a otcem Baabuu, který se narodil právě v Basileji a v listopadu mu bude 15 let.

Transport má na starosti společnost Zoo Dvůr Králové, která má s převozem nosorožců mnohaleté zkušenosti. Nakládání začalo v Plzni po 09:00. „V posledních týdnech Růženka trénovala ranní oddělování od matky, takže dnes byla v transportní bedně za deset minut. Nastoupila na hlasovou výzvu své ošetřovatelky, jak měla natrénováno," uvedl mluvčí. Před 11:00 opustila rodné město. Na cestu dostala mírná sedativa, která Růženku při transportu udrží v klidu.
Nosorožci indičtí chovaní v plzeňské zoo byli darováni nebo deponováni z evropských zoo, které jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA. Tato zvířata a jejich potomci jsou součástí záchranného programu EEP, který má svého koordinátora, jenž vede plemennou knihu a uděluje doporučení pro přesuny mezi chovateli. Se zvířaty se nesmí obchodovat a bez povolení koordinátora EEP nesmí odejít do zařízení, které není v EAZA. Koordinátor doporučil zvíře darovat.

Podle fanouškovského webu milovníků nosorožců chová nyní v Evropě 39 samců a 37 samic nosorožce indického 30 zoo. Loni a předloni se v Evropě narodilo pět mláďat, letos zatím jedno. Plzeňská zoo je jediný chovatel tohoto druhu v ČR a třetí, která nosorožce rozmnožila. „Dalšího mláděte se dočkáme až po doporučení koordinátora EEP k připuštění. Je třeba počítat s březostí kolem 480 dní," dodal mluvčí.

Napsal(a) ČTK | Foto ZOO Plzeň

Kam dál?

Plzeňská zoo zažila skvělý srpen, přišlo o dvacet tisíc lidí víc než...

pátek, 6. září 2019, 19:19

Plzeňská zoologická zahrada má za sebou třetí nejúspěšnější srpen ve své více než devadesátileté historii. Jejími branami prošlo...

Tramvaj plzeňské Viktorie podporuje dárcovství kostní dřeně

pátek, 6. září 2019, 10:24

Dva roky bude ulice Plzně brázdit na linkách MHD tramvaj podporující Nadaci pro transplantaci kostní dřeně, která spravuje v...

V Plzni se propojily systémy MHD a hasičů kvůli lepší spolupráci

středa, 4. září 2019, 10:51

Urychlení výjezdů hasičů na místa nehod prostředků MHD a následného plánování objížděk má přinést propojení informačních systémů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.