Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tramvaj plzeňské Viktorie podporuje dárcovství kostní dřeně

 
pátek, 6. září 2019, 10:24

Dva roky bude ulice Plzně brázdit na linkách MHD tramvaj podporující Nadaci pro transplantaci kostní dřeně, která spravuje v Plzni založený Český národní registr dárců dřeně. Nadaci se rozhodl podpořit klub Viktoria Plzeň, který za víc než půl milionu korun, utržených při dražbě fotbalových dresů, zaplatil venkovní i vnitřní polepení tramvaje nápisy a logy klubu i nadace, tvářemi hráčů a informacemi o možnosti vstupu do registru dárců. Z hráčů prvoligového týmu je v registru dárců dřeně zapsáno 99 procent lidí, dnes do registru přímo v tramvaji vstoupili také nováčci týmu Ondřej Mihálik a Adam Hloušek.

Registr, který vznikl v Plzni v roce 1992, eviduje nyní 90 tisíc aktivních dárců, kteří jsou ochotni v případě potřeby kdykoliv a komukoliv s leukémií či jinou poruchou krvetvorby darovat kostní dřeň. „Naším cílem je mít 100 tisíc dárců, rádi bychom toho dosáhli do konce příštího roku," řekl vedoucí lékař registru a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra.

Do aukce dresů, kterou Viktoria uspořádala, kromě jejích hráčů daly své dresy i velké kluby Real Madrid, Paříž Saint-Germain, FC Barcelona či Manchester United. „Ty kluby byly překvapivě velmi vstřícné, okamžitě na jeden dotaz se zapojily. Je to i důkazem toho, že takové akce mají smysl a pomáhá to dobré věci," řekl prezident klubu Tomáš Paclík. Viktoria už loni při svém účinkování v Lize mistrů propagovala nadaci. Jako první český tým v historii evropských pohárů dostali její fotbalisté po dlouhých jednáních s UEFA svolení mít přímo na dresech logo charitativní organizace. Výtěžek z dražby dresů klub po dohodě s nadací investoval do podpory dárcovství právě speciální tramvají v nadačních barvách. Tramvaj vyzývá k darování naděje, na jejích stěnách jsou zobrazeni i někteří hráči. Podle mluvčího klubu Václava Hanzlíka se do registru kromě drtivé většiny hráčů A týmu, zapsali také mládežničtí hráči, trenéři i zaměstnanci klubu.

„Překvapilo mě, že pro vstup stačí jen odebrat vzorek slin a vyplnit dotazník, což zabere několik málo minut. Přál bych si, aby se k nám přidalo co nejvíce lidí nejen v Plzni, ale po celé republice," vyzval spoluobčany k dárcovství čerstvý dobrovolný dárce, obránce Hloušek.

„Nejlepší dárce je odhodlaný, zdravý dárce, který pomůže pacientovi, což jsou shodou okolností z medicínských i nemedicínských důvodů mladí muži do 35 let. Je dobré, když dárce je v dobré fyzické kondici," řekl Jindra. Věří, že známé tváře fotbalistů a úspěšného klubu nadaci pomohou upoutat pozornost zejména mladých lidí, kteří se třeba rozhodnou následovat vzoru sportovců a do Českého národního registru dárců dřeně vstoupí.

Napsal(a) ČTK | Foto Viktoria Plzeň

Kam dál?

V Plzni se propojily systémy MHD a hasičů kvůli lepší spolupráci

středa, 4. září 2019, 10:51

Urychlení výjezdů hasičů na místa nehod prostředků MHD a následného plánování objížděk má přinést propojení informačních systémů...

Plzeň přispěje na opravu katedrály sv. Bartoloměje čtvrt milionu

úterý, 3. září 2019, 14:24

Plzeň přispěje čtvrt milionu korun na revitalizaci katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky a na rozšíření prohlídkové...

Nádvoří plzeňského pivovaru provoněly polévky z celého světa

pondělí, 2. září 2019, 10:09

Polévky ze všech částí světa - pikantní, jemné, krémové, rybí, masové, vegetariánské, teplé i studené - provoněly nádvoří...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.