Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň koupila sedmé auto pro sociální dopravu Senior Expres

 
sobota, 31. srpna 2019, 07:44

Už sedm aut plzeňské sociální dopravní služby Senior Expres bude od září vozit po městě seniory ve věku nad 70 let nebo zdravotně postižené. Službu město spustilo v dubnu 2014 a zájem o ni neustále roste. Dosavadní vozidla nezvládala uspokojit zájem. Magistrát proto pořídil další auto, které může přepravit několik tisíc lidí ročně navíc, řekla náměstkyně primátora odpovědná za sociální oblast Eliška Bartáková (ANO). Senior Expres měsíčně převeze v průměru 1400 lidí. S každým dalším vozem uvedeným do provozu přibude měsíčně asi 200 lidí.

"Dlouhodobě je však z kapacitních důvodů každý měsíc odmítnuto na 260 zákazníků," uvedla vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb Alena Hynková.

Pro sociální odbor magistrátu službu provozují Plzeňské městské dopravní podniky. Od dubna 2014 Senior Expres přepravil na 55 tisíc lidí. "Senioři představují více než čtvrtinu plzeňského obyvatelstva, a proto každoročně posilujeme tuto službu o jeden až dva vozy," řekla Bartáková. Zájem o přepravu trvale roste. Plzeň patří k nejrychleji stárnoucím městům v Česku. Starobní důchod zde pobírá bezmála 45 tisíc lidí a spolu s invalidními důchodci je to přes 53 tisíc lidí, což je téměř třetina populace města, uvedla mluvčí magistrátu Marie Fialová.

Nový, sedmý vůz VW Caddy stál 401 tisíc korun. Za svezení zaplatí senioři a zdravotně postižení lidé 30 korun v Plzni a při jízdě do vzdálenosti 30 kilometrů od Plzně je jízdné 11 korun za kilometr.

Provozovatele Senior Expresu trápí stornování objednaných jízd. Letos je to měsíčně zhruba 180 odhlášených jízd, kdy se klienti omluví předem. Stává se také, že klient jízdu předem nestornuje a vůz vyjíždí zbytečně, což snižuje efektivitu celé služby. Dopravní podniky proto uvažují o vzniku jakési černé listiny takových klientů, kteří službu zneužívají a blokují bez omluvy její kapacitu.

Napsal(a) ČTK | Foto Marie Fialová

Kam dál?

Přestavba pivovaru Domažlice za 110 milionů skončí do konce roku

pátek, 30. srpna 2019, 13:39

Dokončení přestavby domažlického pivovaru na multifunkční kulturní centrum, která už měla být v těchto dnech hotová, se posouvá o...

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci čeká obnova za 40 milionů

čtvrtek, 29. srpna 2019, 10:26

Národní památkový ústav (NPÚ) dnes zahájil kompletní obnovu celého objektu selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci za 40 milionů...

Čtyřtisícový Nepomuk na Plzeňsku připravil padesát parcel na bydlení

pondělí, 26. srpna 2019, 12:13

Čtyřtisícový Nepomuk na jihu Plzeňska připravil 50 parcel na bydlení, nejvíce ve své novodobé historii. Jedná se o bytové zóny ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.