Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň má svou novou Náplavku na Radbuze, vybízí k relaxaci i aktivitám

 
pátek, 23. srpna 2019, 10:41

Plzeň má svou novou náplavku. Vytvořila ji úpravou levého břehu koryta řeky Radbuzy podél Anglického nábřeží v délce 550 metrů. Vznikl tak příjemný prostor, kde mohou Plzeňané i turisté posedět, zacvičit si například jógu nebo se jen tak projít. Náplavka se může stát i novou scénou pro konání koncertů, workshopů a dalších aktivit. Vybudování nové atraktivní odpočinkové zóny začalo loni na jaře, letos v červnu byla stavba za 67 milionů korun včetně DPH, jejíž součástí je i nová kavárna na lávce přes řeku, zkolaudována.

„Hlavní práce se týkaly úpravy břehu, do něhož jsme nechali osadit odpočinkové stupně a bloky. Jde o úsek mezi ulicí Kopeckého a Tyršovou, celková plocha je 7300 metrů čtverečních. Zrenovována byla také ocelová lávka, na které je umístěno nové sklopné schodiště včetně strojovny vrátku. Ten umožní vytáhnout v případě povodně celou konstrukci schodiště nad hladinu řeky. Na lávce vznikla kavárna. Zřízeny byly přípojky vodovodu, kanalizace, plynovodu, po celé délce stavby je nové venkovní a parkové osvětlení,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář, pod něhož spadá magistrátní odbor investic, který měl projekt na starost.

Přípravné práce k projektu Náplavka na Radbuze začaly v dubnu 2018. Během stavby byly osazeny a zabetonovány do břehu náplavky monolitické různě velké a různě formované betonové stupně a nábřežní stěna. Co se týká lávky, byly vyměněny její zkorodované nosné prvky, kompletně vyměněny ocelové plechy jižní mostovky včetně finálních vrstev ochranného polyuretanového nátěru všech ocelových jak nových, tak stávajících konstrukcí.

Na spojovacím krčku lávky byla postavena kavárna o půdorysu 4,87 x 15,44 metru s plochou střechou. Kavárna obsahuje vlastní prostor občerstvení, dále pak zádveří a sociální zařízení pro hosty i obsluhu. „Nosnou konstrukci tvoří ocelové uzavřené profily, které jsou kotveny do stávajícího spojovacího krčku lávky. Obvodový plášť byl navržen a proveden ze systémových otevíraných oken, vnitřní příčky jsou sádrokartonové. Kavárna je napojena na veřejný rozvod vody, kanalizace a rozvod zemního plynu pro vlastní podlahové vytápění,“ řekl vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavel Grisník.

Součástí projektu byla i výměna svítidel a rozvodů veřejného osvětlení za úsporná LED svítidla a osazení  zásuvkových boxů umístěných v chodníku Anglického nábřeží pro zajištění dodávky elektrické energie při pořádání různých akcí v této lokalitě.  Součástí projektu byly i sadové úpravy.

Velký test Náplavky na Radbuze a zároveň její slavnostní otevření se uskuteční o víkendu od 13. do 15. září 2019. „Třídenní program je poskládán tak, aby se mohl naplno ukázat potenciál tohoto nového prostoru. Návštěvníky čekají hudební vystoupení, ohnivá show, divadlo, tančírna, buskeři, řemeslný workshop, letní kino a další. Chceme otestovat tento prostor kulturními promotéry a spolky, kteří mohou do budoucna počítat s náplavkou jako s novou scénou se širokou paletou využití,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, které má využití náplavky na starost. Podrobnosti ke slavnostnímu otevření budou zveřejněny na facebookové stránce Náplavka na Radbuze.

Napsal(a) Eva Barborková | Foto Martin Pecuch

Štítky Plzeň, Náplavka, Radbuza,

Kam dál?

V Plzeňském kraji se koupání nedoporučuje v přehradě České údolí

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:58

V přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky u Vranova a Butova nedoporučují odborníci kvůli sinicím a...

Plzeň si připomněla srpnové události roku 1968, primátor položil...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:03

Plzeň si ve středu 21. srpna připomněla srpnové události roku 1968, kdy do tehdejšího Československa vpadla vojska pěti...

Plzeňský kraj eviduje téměř 500 tisíc metrů krychlových kůrovcového...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 09:38

Plzeňský kraj v současné době eviduje téměř 500 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva. Lýkožrout smrkový se masivněji šíří...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.