Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Plzeňském kraji se koupání nedoporučuje v přehradě České údolí

 
čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:58

V přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky u Vranova a Butova nedoporučují odborníci kvůli sinicím a jinému znečištění vody koupání. Podle posledního dostupného měření hygieniků je zhoršená jakost vody s větším množstvím sinic a chlorofylu také v koupacím biotopu v Blovicích na Plzeňsku. Ostatní sledovaná venkovní koupaliště mají většinou dobrou kvalitu vody.

Největší vodní nádrž v kraji, přehrada Hracholusky, má u hráze stále velmi čistou vodu s průhledností přes tři metry. Od hráze dál po přehradě se kvalita vody zhoršuje. Na Radosti je průhlednost stále asi dva metry, u silničního mostu, tedy v polovině nádrže, jeden metr, což lze stále považovat za dobré podmínky ke koupání, řekl Duras.

"Situaci komplikují sinice - u hráze a v dolní polovině jsou přítomny, ale je jich stále přijatelné množství. U silničního mostu je jich na hraně toho, co je ještě možné ke koupání doporučit. Zároveň lze doporučit sprchu po koupání," popsal. Směrem na Butov a Vranov se kvalita vody změnila po deštích. Přítok tam sice zčásti vyplavil sinice, takže je jich méně než před týdnem, voda má ale stále v horní části přehrady jen půlmetrovou průhlednost a koupání tam doporučit nelze, popsal Duras.

Z plzeňské rybniční soustavy má nejčistší vodu Bolevecký rybník, kde je průhlednost až tři metry. "I po chemické a bakteriologické stránce je voda v pořádku. Návštěvník musí počítat s tím, že přijde do kontaktu s úlomky vodních rostlin," řekl Duras. Rybník má nyní asi metr vody podstav. Srážky, které na hladinu v minulých dnech spadly, situaci zlepšily jen o pár centimetrů, které se ale zase brzo odpaří.

Ostatní rybníky mají průhlednost už menší, sinice v nich ale nepředstavují riziko. Poloprázdný Senecký rybník má nazelenalou vodu s průhledností pod jeden metr. Zákal ale není ze sinic. Hnědavý zákal v Třemošenském rybníku způsobily ryby, které hrabou v bahně. Průhlednost je tam 90 centimetrů. Šídlovský rybník má průhlednost 1,1 metru a je bez rostlin. Kamenný rybník je průhledný do 65 centimetrů a voda tam má zelenavý zákal, ke koupání je ale stále velmi vhodná. "Sinice nejsou nikde, kromě nepatrně na Třemošenském rybníce, kde ale jdou zachytit pouze zkušeným okem a hygienické riziko nepředstavují," dodal Duras.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Plzeň si připomněla srpnové události roku 1968, primátor položil...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:03

Plzeň si ve středu 21. srpna připomněla srpnové události roku 1968, kdy do tehdejšího Československa vpadla vojska pěti...

Plzeňský kraj eviduje téměř 500 tisíc metrů krychlových kůrovcového...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 09:38

Plzeňský kraj v současné době eviduje téměř 500 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva. Lýkožrout smrkový se masivněji šíří...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

čtvrtek, 22. srpna 2019, 09:31

Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda v jeho bydlišti ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.