Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň zvažuje, že by lidé mohli získal využitelné věci ze sběren

 
úterý, 13. srpna 2019, 09:35

Městská odpadová firma Čistá Plzeň zvažuje, že by méně movitým občanům nabízela zachovalé věci, které lidé nosí do sběrných dvorů a které by nabídli ostatním k dalšímu využití. Týká se to například nábytku, nádobí, televizorů nebo jízdních kol. Podobný model funguje v Brně, kde město kvůli tomu založilo nadaci. Drobné příspěvky, které lidé za použité věci podle sazebníku zaplatí, jdou pak na speciální konto a využijí se na veřejně prospěšné účely. Novinářům to řekl Otakar Horák, ředitel firmy Čistá Plzeň, která zajišťuje pro město svoz odpadů.

Podle Horáka hlavním důvodem, proč to Plzeň zatím nemůže vyzkoušet, je fakt, že v žádném ze sběrných dvorů nemá prostor. "Na to musí být hala, kde by se věci mohly uskladnit a vydávat. Pokud by to město chtělo, tak až se jednou bude revitalizovat sběrný dvůr v Jateční, tak za ním je volný prostor," uvedl.

Zástupci firmy se byli podívat v Brně a vypracovali pro město zprávu. Halu s využitelnými věci by musel obsluhovat školený personál.

"Máme to připravené, promyšlené, věděli bychom, co a jak, ale nejsme to schopni teď zrealizovat," uvedl náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk. Podle něj by se musela založit nadace jako v Brně. "Víme, jak to tam dělají, řekli jsme si, jak by to šlo u nás, ale zatím na to nejsme technicky a provozně připravení," uvedl.

V Brně mají některé sběrné dvory vyčleněné místo na věci, které lidé přinesou a u nichž řeknou, že by se daly ještě využít. Podle Šneberka by to pomohlo také tomu, aby se věci ve sběrných dvorech nerozkrádaly.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Farmáře v Plzeňském kraji přemnožení hraboši zatím netrápí

sobota, 10. srpna 2019, 15:54

Zemědělce v Plzeňském kraji přemnožení hraboši netrápí. Situace je na většině polí stejná jako v jiných letech. Kritická je podle...

Čistá Plzeň rozmístila ve městě první šedé kontejnery na kovy

pátek, 9. srpna 2019, 13:09

Městská odpadová firma Čistá Plzeň rozmístila ve městě prvních osm šedých kontejnerů na kovy. Jsou určeny hlavně na hliníkové i...

Jak cestovat autovlakem? Z Česka můžete jet třeba do Košic nebo Tater

pátek, 9. srpna 2019, 12:49

S půjčením auta na dovolené je spojena řada rizik. Jednou z možností, jak se zahraničním autopůjčovnám vyhnout, je vzít si do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.