Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fakultní nemocnice Plzeň pořídila výkonnou linku na sušení a skládání prádla

 
čtvrtek, 11. července 2019, 18:06

Supervýkonnou a plně automatizovanou linku na sušení a skládání prádla pořídila pro svou prádelnu plzeňská fakultní nemocnice. Plně automatizovaný stroj nazývaný tunelfinišer za hodinu usuší, srovná a poskládá až 1000 kusů prádla. Linka za 9,7 milionu korun nahradila stroj z roku 1993, řekl technicko-provozní náměstek nemocnice Milan Topinka.

Prádlo nemocniční prádelna, která denně vypere přes 6,5 tuny prádla, sušila na finišeru z roku 1993. Následně se skládalo. Pro dosluhující stroj ale už nebyly k sehnání náhradní díly, proto nemocnice v červnu instalovala novou linku. Skládá se z navěšovacích stanic, tunelového finišeru a automatického skládacího robota. Vše je pospojováno dopravníkovými dráhami, po kterých kolují ramínka s prádlem.

"Na samém počátku, při navěšování prádla na ramínka, zvolí obsluha na dotykové obrazovce odpovídající program, který odpovídá danému sortimentu a pak se děje vše automaticky," řekl Topinka. Ve vstupní komoře je prádlo na ramínkách předehříváno, ve druhé fázi je do proudu horkého vzduchu vstřikována pára, ve třetí fázi působí na prádlo horký vzduch a suší ho a ve výstupní komoře pak stroj prádlo ochlazuje. Z tunelu putují ramínka do automatického skládacího robota. "Robot prádlo složí, naskládá do komínku a automaticky vyloží na válečkový dopravníkový pás," popsal Topinka.

Linka instalovaná zpracovává prádlo zaměstnanců, operační prádlo i pyžama a noční košile pacientů.

Do velkokapacitní prádelny nemocnice investovala už v roce 2014, kdy díky dotaci EU pořídila za 18,6 milionu korun novou kontinuální prací linku, nakládací dopravník, lis a sušičky prádla. Nová pračka za hodinu zvládne až tunu prádla. Obsahuje 13 komor, do každé se vejde až 50 kilogramů prádla. Komory jsou za sebou uspořádány a prádlo během zhruba čtyřicetiminutového pracího procesu prochází předpírkou, praním a mácháním.

Napsal(a) ČTK | Foto FN Plzeň

Kam dál?

Učiliště v Plzni má novou halu na výuku instalatérů či malířů

čtvrtek, 11. července 2019, 17:28

Střední odborné učiliště stavební v Plzni (SOUS) dokončilo za téměř 50 milionů korun novou halu pro výuku oborů truhlář,...

Babiš, pivko, Eidam i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

čtvrtek, 11. července 2019, 07:55

Jedinečné emotikony, který jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa Juríková...

Plzeň připravuje další úpravy pláže Ostende u Boleveckého rybníka

středa, 10. července 2019, 15:24

Větší pohodlí, prostor pro odpočinek a sport i modernější zázemí chce nabídnout Plzeň rekreantům u nejoblíbenějšího rybníka ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.