Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fakultní nemocnice Plzeň pořídila výkonnou linku na sušení a skládání prádla

 
čtvrtek, 11. července 2019, 18:06

Supervýkonnou a plně automatizovanou linku na sušení a skládání prádla pořídila pro svou prádelnu plzeňská fakultní nemocnice. Plně automatizovaný stroj nazývaný tunelfinišer za hodinu usuší, srovná a poskládá až 1000 kusů prádla. Linka za 9,7 milionu korun nahradila stroj z roku 1993, řekl technicko-provozní náměstek nemocnice Milan Topinka.

Prádlo nemocniční prádelna, která denně vypere přes 6,5 tuny prádla, sušila na finišeru z roku 1993. Následně se skládalo. Pro dosluhující stroj ale už nebyly k sehnání náhradní díly, proto nemocnice v červnu instalovala novou linku. Skládá se z navěšovacích stanic, tunelového finišeru a automatického skládacího robota. Vše je pospojováno dopravníkovými dráhami, po kterých kolují ramínka s prádlem.

"Na samém počátku, při navěšování prádla na ramínka, zvolí obsluha na dotykové obrazovce odpovídající program, který odpovídá danému sortimentu a pak se děje vše automaticky," řekl Topinka. Ve vstupní komoře je prádlo na ramínkách předehříváno, ve druhé fázi je do proudu horkého vzduchu vstřikována pára, ve třetí fázi působí na prádlo horký vzduch a suší ho a ve výstupní komoře pak stroj prádlo ochlazuje. Z tunelu putují ramínka do automatického skládacího robota. "Robot prádlo složí, naskládá do komínku a automaticky vyloží na válečkový dopravníkový pás," popsal Topinka.

Linka instalovaná zpracovává prádlo zaměstnanců, operační prádlo i pyžama a noční košile pacientů.

Do velkokapacitní prádelny nemocnice investovala už v roce 2014, kdy díky dotaci EU pořídila za 18,6 milionu korun novou kontinuální prací linku, nakládací dopravník, lis a sušičky prádla. Nová pračka za hodinu zvládne až tunu prádla. Obsahuje 13 komor, do každé se vejde až 50 kilogramů prádla. Komory jsou za sebou uspořádány a prádlo během zhruba čtyřicetiminutového pracího procesu prochází předpírkou, praním a mácháním.

Napsal(a) ČTK | Foto FN Plzeň

Kam dál?

Aktualizováno 1. srpna 2019, 11:27

SOUTĚŽ: Hlasuj pro nejpovedenější fotku z dovolené! Nejlepší snímky...

úterý, 9. července 2019, 09:27

Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i s dalšími Drbňáky. Autoři tří nejlepších fotek, které...

Učiliště v Plzni má novou halu na výuku instalatérů či malířů

čtvrtek, 11. července 2019, 17:28

Střední odborné učiliště stavební v Plzni (SOUS) dokončilo za téměř 50 milionů korun novou halu pro výuku oborů truhlář,...

Babiš, pivko, Eidam i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

čtvrtek, 11. července 2019, 07:55

Jedinečné emotikony, který jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa Juríková...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.