Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Učiliště v Plzni má novou halu na výuku instalatérů či malířů

 
čtvrtek, 11. července 2019, 17:28

Střední odborné učiliště stavební v Plzni (SOUS) dokončilo za téměř 50 milionů korun novou halu pro výuku oborů truhlář, instalatér, malíř a lakýrník. Stavba podpořená evropskou dotací 45 milionů z programu IROP soustředí praktickou výuku ze tří dosavadních nevyhovujících pracovišť. Vznikly tam dílny s moderními stroji a nářadím, které mohou podle školy nalákat zájemce o stavební obory, jejichž počty v minulých letech klesaly. Učňů je o desítky procent méně než před 30 lety. Novinářům to řekl ředitel školy Miloslav Šteffek. Tato škola je jediným čistě stavební učilištěm v Plzeňském kraji.

V hale, kde chce SOUS pořádat i prezentace firem, je ruční truhlářská dílna se stoly, kompletně vybavená strojní truhlářská dílna, malířská dílna na všechny techniky nebo instalatérská dílna spíše pro učně prvních ročníků. "Věříme tomu, že moderní hala přiláká více zájemců o obory. Budeme sem vodit děti a rodiče při dnech otevřených dveří i děti ze základních škol, které u nás jednou týdně absolvují odpolední kroužky podpořené krajským grantem," uvedl ředitel.

Učiliště si ještě ponechalo modernější dílny v Jateční ulici v Plzni, kde soustředí "střechařská" řemesla, tedy tesaře, klempíře a pokrývače. Jediný obor, který podle ředitele zůstane bez zázemí dílen, budou zedníci, u nichž se ale firmy stejně snaží, aby se pohybovali po stavbách. "Ale učebnu pro ně jsme teď na internátu také udělali," řekl. Všechna řemesla pracují na zakázkách v terénu, za které dostávají žáci odměny a učilišti to přináší peníze.

"Největší zájem je o obor truhlář, jichž máme přes 80, instalatérů k 80, malířů 12 v každém ročníku. Docela se daří zedníci a každý rok nabíráme 12 tesařů," uvedl Šteffek. Nejhůře jsou na tom pokrývači, které se dva roky nedaří nabrat, klempíři se drží na minimálních počtech. Přitom poptávka stavebních firem je vysoká po všech profesích.

Krajské učiliště, pod které od roku 2015 spadá i střední škola v Horní Bříze zaměřená na keramické obory, má nyní 300 učňů v Plzni a stovku v Horní Bříze. Po osmi letech propadu loni přijalo SOUS více dětí než dříve, a to do Plzně i do Horní Břízy dohromady 170. Letos bude počet přijatých podle školy stejný.

Napsal(a) ČTK | Foto SOU stavební

Kam dál?

Babiš, pivko, Eidam i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

čtvrtek, 11. července 2019, 07:55

Jedinečné emotikony, který jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa Juríková...

Plzeň připravuje další úpravy pláže Ostende u Boleveckého rybníka

středa, 10. července 2019, 15:24

Větší pohodlí, prostor pro odpočinek a sport i modernější zázemí chce nabídnout Plzeň rekreantům u nejoblíbenějšího rybníka ve...

Divoká zvířata do šapitó nepatří, kampaň chce Cirkusy bez zvířat!...

středa, 10. července 2019, 11:52

Téma cirkusů hýbe v posledních měsících českou společností. A to i díky iniciativě organizace Svoboda zvířat, která se pustila do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.