Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Učiliště v Plzni má novou halu na výuku instalatérů či malířů

 
čtvrtek, 11. července 2019, 17:28

Střední odborné učiliště stavební v Plzni (SOUS) dokončilo za téměř 50 milionů korun novou halu pro výuku oborů truhlář, instalatér, malíř a lakýrník. Stavba podpořená evropskou dotací 45 milionů z programu IROP soustředí praktickou výuku ze tří dosavadních nevyhovujících pracovišť. Vznikly tam dílny s moderními stroji a nářadím, které mohou podle školy nalákat zájemce o stavební obory, jejichž počty v minulých letech klesaly. Učňů je o desítky procent méně než před 30 lety. Novinářům to řekl ředitel školy Miloslav Šteffek. Tato škola je jediným čistě stavební učilištěm v Plzeňském kraji.

V hale, kde chce SOUS pořádat i prezentace firem, je ruční truhlářská dílna se stoly, kompletně vybavená strojní truhlářská dílna, malířská dílna na všechny techniky nebo instalatérská dílna spíše pro učně prvních ročníků. "Věříme tomu, že moderní hala přiláká více zájemců o obory. Budeme sem vodit děti a rodiče při dnech otevřených dveří i děti ze základních škol, které u nás jednou týdně absolvují odpolední kroužky podpořené krajským grantem," uvedl ředitel.

Učiliště si ještě ponechalo modernější dílny v Jateční ulici v Plzni, kde soustředí "střechařská" řemesla, tedy tesaře, klempíře a pokrývače. Jediný obor, který podle ředitele zůstane bez zázemí dílen, budou zedníci, u nichž se ale firmy stejně snaží, aby se pohybovali po stavbách. "Ale učebnu pro ně jsme teď na internátu také udělali," řekl. Všechna řemesla pracují na zakázkách v terénu, za které dostávají žáci odměny a učilišti to přináší peníze.

"Největší zájem je o obor truhlář, jichž máme přes 80, instalatérů k 80, malířů 12 v každém ročníku. Docela se daří zedníci a každý rok nabíráme 12 tesařů," uvedl Šteffek. Nejhůře jsou na tom pokrývači, které se dva roky nedaří nabrat, klempíři se drží na minimálních počtech. Přitom poptávka stavebních firem je vysoká po všech profesích.

Krajské učiliště, pod které od roku 2015 spadá i střední škola v Horní Bříze zaměřená na keramické obory, má nyní 300 učňů v Plzni a stovku v Horní Bříze. Po osmi letech propadu loni přijalo SOUS více dětí než dříve, a to do Plzně i do Horní Břízy dohromady 170. Letos bude počet přijatých podle školy stejný.

Napsal(a) ČTK | Foto SOU stavební

Kam dál?

Aktualizováno 1. srpna 2019, 11:27

SOUTĚŽ: Hlasuj pro nejpovedenější fotku z dovolené! Nejlepší snímky...

úterý, 9. července 2019, 09:27

Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i s dalšími Drbňáky. Autoři tří nejlepších fotek, které...

Babiš, pivko, Eidam i sandále s ponožkama. Studentka vymyslela...

čtvrtek, 11. července 2019, 07:55

Jedinečné emotikony, který jsou jako dělané na míru Čechům. Tak s tím přišla umělkyně, ilustrátorka a designérka Soňa Juríková...

Plzeň připravuje další úpravy pláže Ostende u Boleveckého rybníka

středa, 10. července 2019, 15:24

Větší pohodlí, prostor pro odpočinek a sport i modernější zázemí chce nabídnout Plzeň rekreantům u nejoblíbenějšího rybníka ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.