Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bikepark Špičák zahajuje letní sezonu, investoval dva miliony korun

 
úterý, 11. června 2019, 08:08

Nové dalekohledy pro vyhlídku z rozhledny, ekologické toalety na vrcholu, zrekonstruovanou trať Black Friday a nový pumptrack i centrum pro výuku začátečníků mohou v letní sezoně využít návštěvníci šumavského Ski&Bike Špičák. Areál, který v zimě slouží lyžařům a v létě bikerům a nabízí lanovku pěším turistům, zahajuje od 15. června každodenní provoz. Dřív nemůže denně otevřít kvůli ochraně přírody. Letos do vylepšení pro letní sezonu investoval kolem dvou milionů korun, řekl ředitel areálu Vladimír Kasík.

K letošním novinkám patří kompletně rekonstruovaná páteřní středně obtížnátrať Black Friday. Byla to její první zásadní rekonstrukce od otevření bikeparku v roce 2006. Běžnou údržbou prochází průběžně během každé sezony."Pracovali jsme hlavně na odvodnění, předělali jsme různé zatáčky. Snažíme se o to, aby ta trať byla co nejzábavnější. Nestaví se tam žádné extrémy," popsal Jan Kasík z areálu.

Trať musí být v souladu s ochranou přírody a dostatečně trvanlivá a pevná,aby například nezpůsobovala erozi. "Přidali jsme taky ještě jedenatraktivní skok přes trať, kde si jezdci mohou vybrat, zda ji přeskočí neboobjedou jinudy," popsal Jan Kasík.

Nově byl pro letošek vybudovaný takzvaný pumptrack, na kterém se jezdci pohybují pouze přenášením váhy bez šlapání - takzvaným pumpováním. Vzniklo také skill centrum pro výuku začátečníků, kde se jezdci naučí pracovat skolem, s těžištěm, nacvičí si průjezdy klopenou zatáčkou, bezpečné brzděnínebo lehký seskok.

Za letní sezonu bikeparkem, který nabízí šest hlavních tratí od rekreačníchpo profesionální, projde kolem 40 tisíc návštěvníků. Čtvrtina z nich jsou převážně zahraniční bikeři, zbytek jsou pěší turisté, kteří využívají lanovku k cestě na vrchol Špičáku a odtud dál.

Denní provoz smí být na Špičáku v bikepaku i na lanovce do poloviny září. Areál se letos poprvé po pětiletém úsilí, vyjednávání s ochránci přírody a po vypracování studie dopadů na životní prostředí EIA za čtvrt milionu korun mohl otevřít na víkendy už od 1. května. Srovnatelné areály jsoupodle Kasíka v Alpách, kde ještě v květnu leží hodně sněhu, takže natěšení bikeři z Alp mohli letos jet na Špičák. Očekávání provozovatelů areálu se naplnilo, i přes chladné květnové počasí přijelo za víkend 300 až 400 lidí.

Vedle novinek na trasách areál zřejmě v září nainstaluje dva velké dalekohledy na ochoz špičácké rozhledny a vybuduje ekologické toalety. Se zahájením denního provozu se od 15. června opět otevírají také turistické trasy na Černé a Čertovo jezero a naučné stezky k rozvodí a k ledovcovým jezerům.

Napsal(a) ČTK | Foto Bikepark Špičák

Štítky ČR, rekreace, Špičák,

Kam dál?

Horažďovice předělávají projekt seniorského domu, chtějí ušetřit

neděle, 9. června 2019, 10:27

Šestitisícové Horažďovice přepracovávají projekt plánované stavby domova pro seniory se stovkou lůžek. Bude v něm více klientů...

Plzeň odhalila v Normandii pamětní desku čsl. obrněné brigádě

sobota, 8. června 2019, 19:03

Zástupci Plzně a českého velvyslanectví ve Francii dnes odhalili v Arromanches v Normandii pamětní desku Československé...

Žáci absolvují exkurze do provozů městských firem, například do Čisté...

pátek, 7. června 2019, 11:20

Celkem 115 exkurzí do čtyř městských společností absolvují do konce června žáci 15 plzeňských škol zapojených do projektu PROSIT....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.