Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Johnová: Praha nebude rušit domov ve Zvíkovci, zmodernizuje péči

 
středa, 22. května 2019, 15:46

Vedení Prahy nebude rušit Domov Zvíkovecká kytička ve Zvíkovci na Rokycansku v Plzeňském kraji určený pro mentálně i zdravotně postižená děvčata a ženy. Obyvatelky domu nebude nikam stěhovat. Změní se pouze způsob péče o pacienty, která bude modernizována. Novinářům to dnes v rozhovoru řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Vedení městyse Zvíkovec včetně starosty Petra Uhera tento týden uvedlo, že pražský magistrát, který zařízení zřizuje a vlastní, chystá přesun klientek do Prahy. To Johnová popírá. Ve Zvíkovci žije 64 chovanek.

"V životě by mě nenapadlo někoho násilím někam přesidlovat. Já tohle naprosto a zcela vylučuji, prostě to není pravda. Já jsem nikdy neřekla, co s tím zařízením bude Praha dělat. Co jsem naopak řekla, že musíme vždy počkat na vůli a preferenci lidí, kteří tam žijí. K tomu nás zavazuje úmluva o právech osob se zdravotním postižením. A já tohle striktně dodržuji," řekla Johnová.

Uher sepsal otevřený dopis, který poslal mimo jiné vedení Plzeňského kraje. Uvedl, že ho napsal poté, co do Kytičky přijela radní Johnová, která podle něj podobná mimopražská zařízení označila za dědictví komunismu, klientky by se prý měly stěhovat do Prahy a hlavní město objekty prodat.

Johnová starostova slova popřela. Komunita ve Zvíkovci je podle ní s místem srostlá a vedení Prahy nechce vazby zpřetrhat a naopak chce služby rozvíjet a modernizovat. "V tom zařízení je potřeba zavést moderní metody sociální práce. Zavést systém funkční komunikace s klienty, kteří tam žijí, dělat individualizované plány péče zaměřené na člověka, které budou vycházet z toho, co se zjistí z jejich vůle a preferencí. Umožnit jim například, aby pracovaly," řekla Johnová.

Zařízení dostalo za úkol od Prahy vyhodnotit míru potřebné podpory a zjistit vůli obyvatelek. "Důležité je zjistit, co lidé chtějí, a podle toho přizpůsobit služby. Tady jsme nastavili služby a tomu přizpůsobujeme lidi. Já přišla s obrácenou myšlenkou a pro některé lidi je to asi překvapivé. Cokoliv se tam bude odehrávat, se bude odvíjet od představy a požadavků lidí," řekla Johnová.

Domov funguje ve Zvíkovci od 60. let minulého století a po roce 1989 se zde postavily nové budovy. V zařízení pracuje 20 lidí ze Zvíkovce a asi stejný počet z okolí. V obci s 204 obyvateli je to největší zaměstnavatel.

Napsal(a) ČTK | Foto Domov Zvíkovecká kytička

Kam dál?

Zvíkovec na Rokycansku chce zachovat domov pro postižené

úterý, 21. května 2019, 14:37

Městys Zvíkovec na Rokycansku, kde dlouhá léta žijí desítky mentálně i zdravotně postižených děvčat a žen v Domově Zvíkovecká...

FOTO: Beko Fresh festival naservíroval dva dny gastro zážitků

úterý, 21. května 2019, 07:55

Dva dny skvělého jídla, pití, ochutnávání, zážitků, a hlavně pohody si užili návštěvníci letošního Beko Fresh festivalu v Plzni....

Plzeň postaví na ploše u hlavního nádraží infocentrum a stánky

pondělí, 20. května 2019, 09:08

Plzeň vybuduje letos na volné hliněné ploše u bočního vstupu na hlavní vlakové nádraží modulární kontejnery pro různé druhy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.