Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zvíkovec na Rokycansku chce zachovat domov pro postižené

 
úterý, 21. května 2019, 14:37

Městys Zvíkovec na Rokycansku, kde dlouhá léta žijí desítky mentálně i zdravotně postižených děvčat a žen v Domově Zvíkovecká kytička, se obává transformace tohoto sociálního zařízení. Podle zvíkoveckého starosty Petra Uhera chystá pražský magistrát, který zařízení zřizuje a vlastní, přesun klientek do Prahy. Mnohé ze 64 chovanek přitom podle starosty ve Zvíkovci žijí celý život a nemusely by radikální změnu prostředí zvládnout. S přesunem nesouhlasí ani jejich zástupci a zástupci domova.

Uher sepsal otevřený dopis, který poslal mimo jiné vedení kraje. Uvedl, že ho napsal poté, co do Kytičky přijela pražská radní pro sociální oblast a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě), která podle něj podobná mimopražská zařízení označila za dědictví komunismu. Pražské děti by podle ní měly žít v Praze, uvedl Uher. Radní přislíbila vyjádření k věci v příštích dnech.

Podle starosty radní zastavila stavbu technických a administrativních kapacit a nařídila vrátit už vyčleněné peníze. Požádala starostu, který je právním zástupcem více než než 40 chovanek, aby zpracoval audit klientek, které se chtějí přestěhovat do Prahy. "Holky tam žijí celý život, tety i obec se jim tam snaží udělat život pěkný. Nejsou vystavené stresům z nějakých přesunů. Starší se starají o ty mladší. Mají pěvecký sbor, pořád něco vyrábějí," řekla Martina Kurfirstová, podnikatelka z Plzně, která dlouhodobě domovu pomáhá. Obává se, aby se zařízení nezměnilo v luxusní rekreační areál.

Domov funguje ve Zvíkovci od 60. let minulého století a po roce 1989 se postavily nové budovy. "Obáváme se, že to tu zavřou. Holky, které mají mentální věk od tří měsíců do maximálně 12 let, rozházejí po Praze a objekty prodají," řekl místostarosta Ladislav Uher. V zařízení pracuje 20 lidí ze Zvíkovce a asi stejný počet z okolí. "Informace o likvidaci tu způsobila obrovské pozdvižení," dodal. V obci s 204 obyvateli je to největší zaměstnavatel. Obci zatím nepřišel žádný oficiální dopis. Radní byla v domově na přezkumu a pak tam poslala auditora. "Nejvíce ji zajímaly budovy, děvčata moc ne," uvedl místostarosta.

O problematice psal letos v lednu server Aktuálně.cz, kde Johnová uvedla, že někteří Pražané uvítají, že budou blíž rodině. Uznala, že některá zařízení jsou srostlá s místní komunitou. "My to tam samozřejmě nechceme rozbít," řekla serveru. Podle Aktuálně.cz chce radní jednat i s krajem, který by zařízení mohl převzít.

Podle ředitelky domova Jany České si radní přeje přestěhovat do chráněného bydlení v Praze všech 36 klientek z oddělení Chaloupka, které jsou nejschopnější a mobilní. Kdyby odešly, hrozil by konec domova, protože by nesplňoval podmínku registrované kapacity. "Nedostával by státní dotaci ani neinvestiční příspěvek od zřizovatele," uvedla.

Žádná z klientek podle ní neprojevila přání ze Zvíkovce odejít, protože jsou v domově od dětství. Ředitelka nedoporučila k přesunu do Prahy nikoho, ale minulý týden se ještě ptala zákonných zástupců a blízkých a čeká na reakci. "Pokud si někdo z opatrovníků přeje, aby se jeho svěřenec přestěhoval do Prahy, tak bychom samozřejmě vyhověli," uvedla. Podle České by domov, který je registrovaný v Plzni a jehož klientky mají trvalé bydliště ve Zvíkovci, mohl fungovat pod Plzeňským krajem.

Krajský radní pro sociální věci Zdeněk Honz (ČSSD) i hejtman Josef Bernard (ČSSD) řekli, že se jednání o převzetí domova nebrání, ale vedení kraje zatím nikdo z Prahy neoslovil. "Informoval jsem radu o tom, že nové vedení hlavního města, konkrétně radní Johnová, se rozhodlo zlikvidovat veškerá jejich zařízení mimo území Prahy. Chce, aby klientky odešly do Prahy," uvedl Honz, podle nějž jsou podmínky zařízení nadstandardní.

Václav Prokš dvd

--------------------

Seznam odkazů:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/praha-ma-ustavy-i-v-pohranici-je-to-dedictvi-komunismu-zmeni/r~05f5dd780eab11e9b04aac1f6b220ee8/

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

FOTO: Beko Fresh festival naservíroval dva dny gastro zážitků

úterý, 21. května 2019, 07:55

Dva dny skvělého jídla, pití, ochutnávání, zážitků, a hlavně pohody si užili návštěvníci letošního Beko Fresh festivalu v Plzni....

Plzeň postaví na ploše u hlavního nádraží infocentrum a stánky

pondělí, 20. května 2019, 09:08

Plzeň vybuduje letos na volné hliněné ploše u bočního vstupu na hlavní vlakové nádraží modulární kontejnery pro různé druhy...

Bor u Tachova pokračuje s opravou zámku

neděle, 19. května 2019, 14:06

Čtyřtisícový Bor u Tachova pokračuje s opravou svého zámku, který je vyhledávaným turistickým cílem. Za 22 let, kdy je v majetku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.