Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspekce životního prostředí se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů

 
středa, 15. května 2019, 16:03

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.

"Nárůst kůrovcem napadeného dřeva byl loni v kraji stoprocentní, a to především na jihu a jihozápadě regionu, kde je tepleji, tedy na Blovicku, Nepomucku, Klatovsku, Sušicku a Domažlicku, kde je navíc nejvíc hodně drobných vlastníků, kteří svou zákonnou povinnost boje proto kůrovci nezvládají," uvedla. Objem zpracovaného kůrovcového dříví činil loni přes 1,1 milionu metrů krychlových, o rok dříve přes 500 tisíc metrů krychlových. "Je to nárůst, který hlásí vlastníci lesů obcím s rozšířenou působností," řekl Leoš Urbánek, šéf oddělení ochrany lesa.

Také letošní prioritou bude kontrola kůrovce. "Je to náš dlouhodobý, přes tři roky (trvající), tematický úkol. A snažíme se, aby to bylo v kontextu strategie ministerstva - zachránit, co se ještě dá," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Podle něj má jeden lesní inspektor na starosti 62 tisíc hektarů. "Jsme velmi rádi za podněty od občanů," řekl.

Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140 tisíc korun. "Pochybení byla výhradně u drobných vlastníků, a to převážně fyzických osob a u jedné menší firmy, která dostala pokutu 75 tisíc korun. U Lesů ČR nebyly zjištěny nedostatky," uvedl Hořčicová.

Všech 40 inspektorů provedlo loni v Plzeňském kraji 1635 kontrol, stejně jako o rok dříve. Uložili 268 pravomocných pokut v celkové výši 8,9 milionu Kč. Už za první letošní čtvrtletí je ale výše uložených pokut stejná, nejvyšší byla zatím pět milionů korun. Pokuty, které jsou hlavně za nakládání s odpady, ale ještě nejsou pravomocné, a inspekce tak ještě nemůže jména provinilců zveřejnit.

Nejvyšší loňskou sankci vyměřenou oblastním inspektorátem, přes 600 tisíc korun, dostala Bílovská zemědělská a.s.. Ve střediscích Sedlec a Řemešín bez povolení odebírala podzemní vodu. "Dále nevhodně skladovala nebezpečné látky, které unikaly, vsakovaly se a ohrožovaly podzemní vody v Sedleci, Řemešíně, Bílově a Vysoké Libyni," řekla Horčicová. Druhou nejvyšší pokutu - 400 tisíc korun - dostala společnost Priorit energo, s.r.o., která provozuje bioplynovou stanici Strážovice na Klatovsku, za havarijní únik 500 metrů krychlových digestátu a následné znečištění povrchových vod. Síť kaváren CrossCafé Plzeň pak dostala od inspekce pokutu 65 tisíc korun za to, že nezajistila zpětný odběr, recyklaci a využití odpadů a nepodala hlášení ministerstvu životního prostředí v sedmi z 25 provozoven. Všechny firmy už pokuty zaplatily.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Chlumčany na Plzeňsku nepostaví nový kulturní dům, opraví starý

středa, 15. května 2019, 09:24

Chlumčany na Plzeňsku nebudou stavět nový kulturní dům. Opraví ten starý, který kupují od odborů místní keramičky. O novém...

Chlumčany u Plzně opravily kapli a postaví nový pečovatelský dům

pondělí, 13. května 2019, 10:47

Chlumčany na Plzeňsku dokončily dvouletou opravu kaple Panny Marie Pomocné ze více než šest milionů korun. Nasvícená dominanta,...

V Chlumčanech u Plzně vzniká bytová zóna se 41 parcelami

neděle, 12. května 2019, 14:22

Chlumčany u Plzně se zhruba 2300 obyvateli se brzy rozrostou. Na příjezdu od Plzně tam nyní vzniká 41 parcel pro rodinné domky,...

Chladnější počasí potrvá do středy, pak se začne pomalu oteplovat

neděle, 12. května 2019, 08:55

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.