Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Inspekce životního prostředí se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů

 
středa, 15. května 2019, 16:03

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.

"Nárůst kůrovcem napadeného dřeva byl loni v kraji stoprocentní, a to především na jihu a jihozápadě regionu, kde je tepleji, tedy na Blovicku, Nepomucku, Klatovsku, Sušicku a Domažlicku, kde je navíc nejvíc hodně drobných vlastníků, kteří svou zákonnou povinnost boje proto kůrovci nezvládají," uvedla. Objem zpracovaného kůrovcového dříví činil loni přes 1,1 milionu metrů krychlových, o rok dříve přes 500 tisíc metrů krychlových. "Je to nárůst, který hlásí vlastníci lesů obcím s rozšířenou působností," řekl Leoš Urbánek, šéf oddělení ochrany lesa.

Také letošní prioritou bude kontrola kůrovce. "Je to náš dlouhodobý, přes tři roky (trvající), tematický úkol. A snažíme se, aby to bylo v kontextu strategie ministerstva - zachránit, co se ještě dá," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Podle něj má jeden lesní inspektor na starosti 62 tisíc hektarů. "Jsme velmi rádi za podněty od občanů," řekl.

Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140 tisíc korun. "Pochybení byla výhradně u drobných vlastníků, a to převážně fyzických osob a u jedné menší firmy, která dostala pokutu 75 tisíc korun. U Lesů ČR nebyly zjištěny nedostatky," uvedl Hořčicová.

Všech 40 inspektorů provedlo loni v Plzeňském kraji 1635 kontrol, stejně jako o rok dříve. Uložili 268 pravomocných pokut v celkové výši 8,9 milionu Kč. Už za první letošní čtvrtletí je ale výše uložených pokut stejná, nejvyšší byla zatím pět milionů korun. Pokuty, které jsou hlavně za nakládání s odpady, ale ještě nejsou pravomocné, a inspekce tak ještě nemůže jména provinilců zveřejnit.

Nejvyšší loňskou sankci vyměřenou oblastním inspektorátem, přes 600 tisíc korun, dostala Bílovská zemědělská a.s.. Ve střediscích Sedlec a Řemešín bez povolení odebírala podzemní vodu. "Dále nevhodně skladovala nebezpečné látky, které unikaly, vsakovaly se a ohrožovaly podzemní vody v Sedleci, Řemešíně, Bílově a Vysoké Libyni," řekla Horčicová. Druhou nejvyšší pokutu - 400 tisíc korun - dostala společnost Priorit energo, s.r.o., která provozuje bioplynovou stanici Strážovice na Klatovsku, za havarijní únik 500 metrů krychlových digestátu a následné znečištění povrchových vod. Síť kaváren CrossCafé Plzeň pak dostala od inspekce pokutu 65 tisíc korun za to, že nezajistila zpětný odběr, recyklaci a využití odpadů a nepodala hlášení ministerstvu životního prostředí v sedmi z 25 provozoven. Všechny firmy už pokuty zaplatily.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Chlumčany na Plzeňsku nepostaví nový kulturní dům, opraví starý

středa, 15. května 2019, 09:24

Chlumčany na Plzeňsku nebudou stavět nový kulturní dům. Opraví ten starý, který kupují od odborů místní keramičky. O novém...

Chlumčany u Plzně opravily kapli a postaví nový pečovatelský dům

pondělí, 13. května 2019, 10:47

Chlumčany na Plzeňsku dokončily dvouletou opravu kaple Panny Marie Pomocné ze více než šest milionů korun. Nasvícená dominanta,...

V Chlumčanech u Plzně vzniká bytová zóna se 41 parcelami

neděle, 12. května 2019, 14:22

Chlumčany u Plzně se zhruba 2300 obyvateli se brzy rozrostou. Na příjezdu od Plzně tam nyní vzniká 41 parcel pro rodinné domky,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.