Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chlumčany na Plzeňsku nepostaví nový kulturní dům, opraví starý

 
středa, 15. května 2019, 09:24

Chlumčany na Plzeňsku nebudou stavět nový kulturní dům. Opraví ten starý, který kupují od odborů místní keramičky. O novém "kulturáku" se v obci diskutovalo téměř deset let, názory se různily. Nákladná stavba byla hlavním tématem loňských komunálních voleb, řekla starostka Vladimíra Štejrová (Pro rozvoj obce Chlumčany).

Chlumčany uzavřely na nový kulturní dům úvěrovou smlouvu s Komerční bankou. "Ale 100 milionů, a to se ještě neťuklo do země, je moc," uvedla starostka. Odbory keramičky přitom před časem nabídly obci prodej kulturního domu ze 70. let za sedm milionů korun, předešlé vedení obce však koupi nepodporovalo. Nyní je připravená kupní smlouva, která by měla být uzavřena do poloviny roku.

V obci chybějí prostory pro společenské akce, lidé se nemají kde setkávat, plesy se konají v nedalekých Příchovicích. "Dalším podstatným důvodem je také to, že dnes nevíte, kdo ho (starý kulturní dům) koupí a co tu pak udělá. Problémy s ubytovnou už jsme v 'kulturáku' měli," řekla starostka. Velkou stavbu obec detailně prohlédla s architekty. V první řadě se musí postupně opravit všechny rozvody.

Březnové zastupitelstvo schválilo na opravu 30 milionů na roky dopředu, aby to obec finančně nezatížilo.

Nový velký kulturní dům měl být na náměstí na pozemku, který obec získala před lety od státu. První projekt vznikl před sedmi lety, tehdy předpokládal náklady 30 milionů Kč. Obec to v té době podporovala. Postupně se ale očekávané náklady vyšplhaly na 100 milionů Kč. "Díky tomu došlo ke třenicím během voleb. Loňské volby proto beru skoro jako referendum o 'kulturáku'," uvedla Štejrová. Podle ní většina lidí takovou investici nechce, protože by byla pro obec s 35milionovým rozpočtem likvidační.

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

Chlumčany u Plzně opravily kapli a postaví nový pečovatelský dům

pondělí, 13. května 2019, 10:47

Chlumčany na Plzeňsku dokončily dvouletou opravu kaple Panny Marie Pomocné ze více než šest milionů korun. Nasvícená dominanta,...

V Chlumčanech u Plzně vzniká bytová zóna se 41 parcelami

neděle, 12. května 2019, 14:22

Chlumčany u Plzně se zhruba 2300 obyvateli se brzy rozrostou. Na příjezdu od Plzně tam nyní vzniká 41 parcel pro rodinné domky,...

Chladnější počasí potrvá do středy, pak se začne pomalu oteplovat

neděle, 12. května 2019, 08:55

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne...

Plzeňský kraj nabídne v létě stovky akcí v obcích i památkách

neděle, 12. května 2019, 07:40

Tradiční divadelní a hudební festivaly, koncerty pod širým nebem, městské slavnosti a pouti, poznávací a naučné přírodovědné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.