Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chlumčany na Plzeňsku nepostaví nový kulturní dům, opraví starý

 
středa, 15. května 2019, 09:24

Chlumčany na Plzeňsku nebudou stavět nový kulturní dům. Opraví ten starý, který kupují od odborů místní keramičky. O novém "kulturáku" se v obci diskutovalo téměř deset let, názory se různily. Nákladná stavba byla hlavním tématem loňských komunálních voleb, řekla starostka Vladimíra Štejrová (Pro rozvoj obce Chlumčany).

Chlumčany uzavřely na nový kulturní dům úvěrovou smlouvu s Komerční bankou. "Ale 100 milionů, a to se ještě neťuklo do země, je moc," uvedla starostka. Odbory keramičky přitom před časem nabídly obci prodej kulturního domu ze 70. let za sedm milionů korun, předešlé vedení obce však koupi nepodporovalo. Nyní je připravená kupní smlouva, která by měla být uzavřena do poloviny roku.

V obci chybějí prostory pro společenské akce, lidé se nemají kde setkávat, plesy se konají v nedalekých Příchovicích. "Dalším podstatným důvodem je také to, že dnes nevíte, kdo ho (starý kulturní dům) koupí a co tu pak udělá. Problémy s ubytovnou už jsme v 'kulturáku' měli," řekla starostka. Velkou stavbu obec detailně prohlédla s architekty. V první řadě se musí postupně opravit všechny rozvody.

Březnové zastupitelstvo schválilo na opravu 30 milionů na roky dopředu, aby to obec finančně nezatížilo.

Nový velký kulturní dům měl být na náměstí na pozemku, který obec získala před lety od státu. První projekt vznikl před sedmi lety, tehdy předpokládal náklady 30 milionů Kč. Obec to v té době podporovala. Postupně se ale očekávané náklady vyšplhaly na 100 milionů Kč. "Díky tomu došlo ke třenicím během voleb. Loňské volby proto beru skoro jako referendum o 'kulturáku'," uvedla Štejrová. Podle ní většina lidí takovou investici nechce, protože by byla pro obec s 35milionovým rozpočtem likvidační.

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

Chlumčany u Plzně opravily kapli a postaví nový pečovatelský dům

pondělí, 13. května 2019, 10:47

Chlumčany na Plzeňsku dokončily dvouletou opravu kaple Panny Marie Pomocné ze více než šest milionů korun. Nasvícená dominanta,...

V Chlumčanech u Plzně vzniká bytová zóna se 41 parcelami

neděle, 12. května 2019, 14:22

Chlumčany u Plzně se zhruba 2300 obyvateli se brzy rozrostou. Na příjezdu od Plzně tam nyní vzniká 41 parcel pro rodinné domky,...

Chladnější počasí potrvá do středy, pak se začne pomalu oteplovat

neděle, 12. května 2019, 08:55

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.