Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Plzni dnes třetím dnem pokračují Slavnosti svobody

 
neděle, 5. května 2019, 09:10

V Plzni dnes třetím dnem pokračují Slavnosti svobody, jedny z největších oslav konce druhé světové války v Evropě. Hlavním lákadlem dnešního programu i celých oslav je velký konvoj více než 220 kusů historické vojenské techniky. Convoy of Liberty vyjede v 11:00 ze Sukovy ulice, projede přes Klatovskou třídu přes sady Pětatřicátníků a jeho čelo včetně džípů s deseti americkými a belgickými veterány skončí na náměstí Republiky.

Nedělní konvoj je každoroční vrchol slavností. Na jeho úvod přeletí nad centrem města současné víceúčelové bojové letouny české armády a historická výcviková jednomotorová dvoumístná letadla značky Harvard. Podél více než dvoukilometrové trasy konvoje tisíce lidí s americkými a českými vlaječkami sledují přehlídku vojenských džípů, sanitek, obrněných vozů, nákladních aut, motocyklů i tanků vyrobených do roku 1945 v USA, Kanadě a Velké Británii.

Stovky lidí, kteří se konvoje účastní, mají dobové uniformy, případně civilní oděvy. Jejich vozy zdobí stejně jako v roce 1945 kytice šeříků. Milovníci vojenské historie se do Plzně sjíždějí z celé republiky i ze zahraničí.

Na Slavnosti svobody míří každoročně desetitisíce lidí. Vzhledem k jejich velké kumulaci jsou ve městě preventivní zvýšená bezpečnostní opatření. Konvoj i pořádání slavností si vyžádaly také dopravní omezení a zákaz parkování na mnoha místech v centru.

Napsal(a) ČTK | Foto Martin Pecuch

Kam dál?

FOTO: V Plzni začaly Slavnosti svobody, přijelo deset veteránů

sobota, 4. května 2019, 10:12

V Plzni začaly Slavnosti svobody - jedny z největších oslav konce druhé světové války v Evropě, na něž se každoročně na západ...

Konvoj vojenských historických aut vyjíždí na cestu po Plzeňsku

pátek, 3. května 2019, 11:06

Stovky kilometrů najezdí ode dneška do středy 8. května po Plzeňském kraji desítky vojenských historických vozů v tradiční...

Už v pátek se výrazně ochladí, o víkendu může dokonce chumelit

čtvrtek, 2. května 2019, 14:34

Po nezvykle teplém dubnu přichází poměrně chladný začátek května. Podle meteorologů přes české území přejde studená fronta, v...

Přední plzeňskou Cenu 1. června získá in memoriam odbojář Cuhra

středa, 1. května 2019, 13:37

Prestižní plzeňskou Cenu 1. června letos in memoriam získá architekt, křesťanský politik, odbojář a politický vězeň Jaroslav...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.