Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jaký byl rok 1939 pro Plzeň, představuje výstava

 
čtvrtek, 25. dubna 2019, 14:09

Osudový rok 1939 a město Plzeň, to je název nové výstavy, která zavede návštěvníky do doby, kdy se lidé museli smiřovat s nastalou změnou poměrů, postupným omezováním jejich svobody či všudypřítomným strachem, přiblíží také, jak se Plzeňané s touto dobou smiřovali. Expozice, kterou připravili Daniel Malý a Štěpánka Skálová z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, je k vidění do 30. května v mázhauzu historické radnice na náměstí Republiky 1.

Výstava kromě plzeňských událostí připomíná i Mnichovskou krizi, cestu k okupaci či osudový 15. březen 1939.

Opomenuta není ani plzeňská Škodovka, která patřila už ve 30. letech minulého století mezi hlavní opory československého zbrojního průmyslu. Tak jako Československo byla plzeňská Škodovka dne 15.  března 1939 obsazena v rámci okupace německým vojskem a bylo zřejmé, že Němci budou chtít tento strategický podnik pro své účely zcela ovládnout. Zvláštní němečtí jednatelé, kteří byli do Plzně vysláni, měli získat do svých rukou kontrolní balík škodováckých akcií skrze brněnskou zbrojovku. To se jim prakticky povedlo a ještě v roce 1939 se Škodovka díky různým propojením dostala pod vliv Göringových Říšských závodů. Němcům se tak podařilo ovládnout podnik plně pro své budoucí zbrojní a hospodářské potřeby.

Plzeň byla se svými Škodovými závody pro nacisty především důležitým hospodářským centrem, které se mělo stát jednou z hlavních opor válečné výroby nejenom v rámci Protektorátu Čechy a Morava, ale samotné Německé říše. Právě z tohoto důvodu se stala Plzeň během válečných let také jedním z cílů náletů spojeneckého letectva, které se snažilo vyřadit závody z provozu.

K vidění je také například dobové oblečení žen, které nosily na procházku do města, psací stroj a další rekvizity z dané doby.

Napsal(a) Adriana Jarošová | Foto Adriana Jarošová

Štítky Plzeň, historie, 1939,

Kam dál?

Nová expozice v zoo Plzeň ukazuje zvířata žijící na stromě

středa, 24. dubna 2019, 14:01

Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou expozici, která přibližuje živočišná společenstva obývající starý strom. Kolem...

Přeštice kompletně opraví za padesát milionů korun známý Modrý dům

úterý, 23. dubna 2019, 07:01

Sedmitisícové Přeštice kompletně opraví za zhruba 50 milionů korun známý Modrý dům, bývalé sídlo vedení podniku Prefa u...

Sucho v Česku ohrožuje kvalitu piva

pondělí, 22. dubna 2019, 18:09

Sucho ohrožuje pivo. Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha totiž způsobují problémy v produkci sladovnického ječmene...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.