Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V plzeňském domě s Loosovými interiéry bude nové Pattonovo muzeum

 
sobota, 13. dubna 2019, 08:43

Vedení Plzně pracuje na přípravách nového Pattonova muzea. Je součástí jejího programového prohlášení koalice, které zveřejnila počátkem dubna. Muzeum vznikne ve velké budově v Klatovské 19, kde se zrestauruje cenný interiér od architekta Adolfa Loose. Rekonstrukce domu včetně interaktivních expozic si podle předběžných odhadů vyžádá desítky milionů korun, město na to chce sehnat dotaci. Muzeum Patton Memorial Pilsen je dosud v městské budově kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici, která je ve velmi špatném stavu.

"Intenzivně běží práce na projektové dokumentaci rekonstrukce Klatovské 19," řekl primátor Martin Baxa (ODS). Podle něj půjde o kompletní rekonstrukci za desítky až stovky milionů korun. Podle informací se odhady pohybují kolem 200 milionů Kč. "Mohla by být šance získat dotaci," uvedl. V Klatovské 19 by mělo muzeum nejméně dvakrát tak velké prostory. V plánech je protiletecký kryt, na dvoře americká vojenská technika včetně tanku Sherman, kavárna i nové sídlo městské organizace Plzeň - TURISMUS.

Město chce opravit jak dům v Klatovské 19, tak KD Peklo. Peníze ale zatím na tyto stavby nemá. Památkově chráněné Peklo, které muselo být loni uzavřeno kvůli havarijnímu stavu, si vyžádá čtvrt až půl miliardy korun. O jedné z variant mají zastupitelé rozhodovat v květnu. Už koncem loňského roku dalo město do objektu 20 milionů korun na výměnu kotlů, rozvodů, radiátorů a sociálních zařízení.

Loos navrhl v Klatovské 19 byt pro továrníka Huga Semlera, jehož rodina musela utéct před nacisty. Za války tam sídlilo velitelství wehrmachtu, 6. května 1945 tam podepsali Němci s Američany kapitulaci a hned poté se v domě zastřelil velitel německé posádky v Plzni Georg von Majewski. Dům pak sloužil desetiletí vojenské správě, armáda ho předala městu až v roce 2005. Od té doby je uzavřený, ale tuto sobotu tam pořádá Plzeň - TURISMUS mimořádné komentované prohlídky.

Pattonovo muzeum bude po přestávce otevřené, dočasně opět v KD Peklo, na tradičních Slavnostech svobody od 3. do 6. května, největších oslavách konce druhé světové války v ČR. Jeho prohlídky budou podle programu slavností každý den od 09:00 do 18:00. "Vzniká tam nejen lepší zázemí pro návštěvníky a kurátory, ale především se mění výstavní prostor," uvedla Helena Mařanová z Plzeň - TURISMUS.

"Rozloha je stejná, ale nabídneme širší pohled na historii osvobození Plzně a regionu v souvislosti s vyloděním spojenců v Normandii," uvedl kurátor Ivan Rollinger. Podle něj si návštěvníci po 15 letech provozu zaslouží vidět exponáty, které muzeum získalo a které kvůli velikosti a možnostem dosavadní expozice byly dosud schované v depozitáři. "Přeci jen na otevření zbrusu nového muzea na Klatovské 19 si budeme muset ještě několik let počkat," dodal.

Napsal(a) ČTK, Michael Daněk | Foto město Plzeň

Kam dál?

Plzeňská zoo chová jako jediná zoo v Česku kolibříky

čtvrtek, 11. dubna 2019, 15:00

Plzeňská zoologická zahrada získala do své expozice tři kolibříky Amaziliiny. Drobné ptáčky, kteří dorůstají hmotnosti pěti gramů...

Návrh zákona o hromadných žalobách se posouvá vpřed

čtvrtek, 11. dubna 2019, 14:56

Připravovaný zákon o hromadných žalobách, který má pomoci nejen českým spotřebitelům vymáhat svá práva a peníze, dostal podobu...

Barvy Velikonoc, nebo potravinářského průmyslu?

středa, 10. dubna 2019, 21:37

Děti mají rády barevné cukrovinky a výrobci potravin jim rádi vyhoví. Velikonoční perníček s polevou a zdobením vypadá nevinně,...

FOTO/VIDEO: Pojďme pomoci dobré věci! Lidé ze Společně pro děti...

středa, 10. dubna 2019, 18:14

Olomoucká organizace Společně pro děti o.p.s., která dlouhodobě pomáhá znevýhodněným rodinám a dětem v rozvoji, chce spustit...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.