Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Újezd u Svatého Kříže v sobotu chystá vzpomínku na Gotta

 
středa, 9. října 2019, 09:11

Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam Karel Gott jezdil od dětství za příbuznými, připraví v sobotu malé vlastní rozloučení se zesnulým zpěvákem. Gott sem často jezdil, obci dal peníze na nové dětské hřiště a rád se s lidmi potkával a bavil, řekla dnes starostka Alena Manková. V sobotu se lidé z Újezdu i okolí sejdou u Gottovy lípy, kde je nyní pietní místo s květinami a svíčkami. Pustí si vybrané zpěvákovy písně a zavzpomínají na něj nad fotkami, které si s ním během let pořídili.

Lípu u kostela místní vysadili před několika lety, aby Gotta symbolicky podpořili, když u něj poprvé propukla rakovina. V den jeho pohřbu, v sobotu v 10:50 se sejdeme na návsi u lípy, zavzpomínáme a poslechneme si jeho písně, řekla starostka. "Vybrali jsme devět písní, o kterých si myslíme, že by mohly mít vztah k naší obci, třeba Léta prázdnin," uvedla Manková. Vyzvala navíc lidi, aby přinesli kopie fotografií s Gottem, které si s ním pořídili. "Máme připravenou vzpomínkovou knihu, do ní ty fotografie nalepíme," dodala Manková.

Na pietním místě u lípy, které zřídila jen pár hodin po oznámení Gottova úmrtí, se scházejí místní i lidé z širokého okolí. Vzpomínají na zpěváka, pokládají k mladé lípě svíčky a květiny. Mnozí se zajímají o hřbitov, kde má Gottova rodina hrob. Jsou v něm pohřbeni například jeho rodiče. Manková odmítla spekulovat o tom, zda bude na hřbitůvku u lesa pohřben i Gott.

Žádné speciální rozloučení neplánuje na pátek ani na sobotu Gottovo rodné město Plzeň. "Oba dny od nás odejdou do Prahy květiny," řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Na radnici vlaje od 2. října černý prapor, před vchodem hoří svíčky a v mázhauzu umístilo město kondolenční knihu, kam se mohou lidé podepsat a přidat krátký vzkaz. "První velká kniha se dnes zaplnila, proto jsme dali k dispozici druhou. V mázhauzu bude pravděpodobně do čtvrtečního večera," řekla Barborková.

Ani představitelé Plzně nespekulují o místu, kde bude Gott pohřben. Jelikož se ale v roce 2009 stal čestným občanem Plzně, ze strany města odešla minulý týden jeho rodině informace o tom, že mu náleží právo na zřízení čestného hrobu. "Budeme plně respektovat přání rodiny v tom, zda se rozhodne tuto možnost využít," uvedla mluvčí. Plzeň spravuje 45 čestných hrobů význačných osobností spojených s městem. Mají ho například loutkáři Josef Skupa, Jiří Trnka, Karel Novák a Augustin Nosek, malíř Augustin Němejc, spisovatel Karel Klostermann, purkmistr Václav Peták, výtvarník Ladislav Sutnar či první porevoluční primátor Stanislav Loukota.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook.com/KarelGott

Kam dál?

GLOSA: Sympaťák, bavič, a především velký zpěvák... Karel Gott...

středa, 2. října 2019, 14:24

Český Frank Sinatra… To je vždycky první, co mě napadne, když se řekne Karel Gott. Oni k sobě opravdu měli blízko. Byli nesmírně...

Ve Zbůchu u Plzně otevřeli hornické muzeum, třetí v Plzeňském kraji

neděle, 29. září 2019, 09:40

Hornicko-historický spolek Západočeských uhelných dolů dnes otevřel ve Zbůchu na severu Plzeňska hornické muzeum. Spolek vznikl...

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

sobota, 28. září 2019, 15:36

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.