Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dlouholetý sbormistr opery divadla Zdeněk Vimr odchází

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 15:03

Sbormistr opery Divadla Josefa Kajetána Tyla Zdeněk Vimr odchází po čtvrt století na zasloužený odpočinek. Opera Antonína Dvořáka Šelma sedlák, jejíž premiéru uvedlo divadlo 8. června, byla poslední inscenací, v níž sbory nastudoval.

„Zdeněk Vimr poctivě sloužil čtvrt století plzeňské opeře. Staral se o vyváženost sborového tělesa a každou operu připravoval s nesmírnou pečlivostí. Je držitelem řady ocenění, z těch posledních připomeňme nejvyšší národní sbormistrovské ocenění – Cenu Bedřicha Smetany a medaili Artis Bohemiae Amicis,“ uvedl na webových stránkách DJKT dramaturg Zbyněk Brabec.

Podle něj sbormistr rád studoval sborové party při příležitostném provádění kantát a oratorií, nastudoval i několik samostatných a cappellových koncertů, které mu dělaly radost. „Ale nešlo jen o jeho potěšení – Zdeněk Vimr si správně uvědomoval, že na těchto koncertech sbor roste, protože koncert podobného typu nesnese sebemenší distonování a vyžaduje pregnantní výslovnost, frázování i dynamiku,“ popsal dramaturg.

Zbyněk Brabec dodal, že na sbormistra bude jistě vzpomínat nejen celý sbor, ale i všichni v opeře a v divadle, kteří s ním přišli do styku jako na laskavého a vlídného člověka, který měl pro každého porozumění a s nímž každý musel dobře vyjít.

Tisková zpráva | Foto DJKT

Kam dál?

FOTO: Chodským slavnostem v sobotu nepřálo počasí, přesto městem...

pondělí, 12. srpna 2019, 12:26

Chodské koláče, dudácká muzika, koncerty na každém rohu, řemeslná tvorba, kupa stánkařů, a především tisíce a tisíce lidí…...

Chodské slavnosti připomněly mši před 80 lety, přišlo 1500 lidí

sobota, 10. srpna 2019, 13:22

Kolem 1500 lidí, hlavně krojovaných, se dnes v dešti sešlo na mši svaté na Vavřinečku nad Domažlicemi. Hodinu a půl dlouhé kázání...

Atom muzeum v Míšově v Brdech je znovu otevřené veřejnosti

středa, 7. srpna 2019, 09:18

Atom muzeum v Míšově v Brdech, které bylo 2,5 měsíce bez elektřiny, je znovu otevřené veřejnosti. Bývalý sklad sovětské jaderné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.