Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chodské slavnosti připomněly mši před 80 lety, přišlo 1500 lidí

 
sobota, 10. srpna 2019, 13:22

Kolem 1500 lidí, hlavně krojovaných, se dnes v dešti sešlo na mši svaté na Vavřinečku nad Domažlicemi. Hodinu a půl dlouhé kázání na známém poutním místě, jehož hlavním celebrantem byl pražský kardinál Dominik Duka, se hodně zaměřilo na posílení odvahy v lidech. Setkání věřících se šesti biskupy, včetně kolegy z bavorského Řezna, bylo jednou z hlavních akcí třídenních 65. Chodských slavností. Navázalo na památnou pouť ze 13. srpna 1939, kdy na Vavřinečku sešlo téměř 120 tisíc lidí. Kázání vyšehradského kanovníka Bohumila Staška se tehdy stalo národní manifestací proti nacistické okupaci.

"Dnešní pouť je v pravém slova smyslu poutí národní. Nejen tím velkým počtem poutníků, ale též duchem, který ovládá vás všechny. Nemýlím se jistě, řeknu-li, že jste připutovali ke svatému Vavřinečku, k tomuto srdci slavného chodského kraje, abyste na tomto srdci načerpali sílu, útěchu, povzbuzení i poučení pro svůj národní život a práci," řekl Duka. Připomněl lidské slabosti, především, chybějící odvahu hájit pravdu, žít podle svého svědomí. "Tak jak to držíte, vy Chodové s čakanem, s jasným vědomím, že musíme uhájit vnitřní svobodu, aby nás o ni nepřipravily naše slabosti," uvedl.

Podle Duky závěrečná Staškova slova přísahy věrnosti vlasti před 80 lety stála kazatele pobyt v koncentračním táboře. Protektor K. H. Frank se tehdy nechal slyšet, že dokud bude Stašek živ z koncentráku nevyjde. Vyšel z něj zrovna v době, kdy Franka vedli na popravu. Podle Duky byla postava sv. Vavřince v době začínající okupace více než symbolická. Podle legendy řekl svatý Vařinec při pohledu na spoutané, bezbranné a chudé římskému protektorovi: "Toto je bohatství církve." Poutní slavnosti jsou podle Duky demonstrací lidské důstojnosti, svobody a přátelství mezi Bohem a lidmi, ale také mezi lidmi navzájem.

Duka po své řeči daroval na pódiu u poutního kostelíka domažlickému starostovi Zdeňkovi Novákovi červený kardinálský klobouk. Připomněl, historickou událost bitvy u Domažlic, kdy ho tam ztratil kardinál Julian Cesarini prchající z husity rozehnané křížové výpravy. Novák mu na oplátku daroval černý chodský klobouk. "Věřím, že bude sloužit stejně dobře jako ten kardinálský," uvedl starosta.

Podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba má kázání přinést povzbuzení. Stašek při domažlické mši volal k tomu, abychom jako jednotlivci i celé společenství překonali strach, který svazuje. "Gallupův ústav (světoznámá instituce pro výzkum veřejného mínění) zveřejnil letos, že naše společnost je vyděšenější, než kdykoliv v minulosti. A tak my jsme voláni k tomu, abychom byli těmi, kteří mají odvahu nenechat se strachem svázat, abychom byli církví, která právě proto, že není svázána, tak může být na cestě, která se možná mění, ale která má cíl," uvedl.

Návštěvníky Chodských slavnosti, které začaly v pátek v 18:00 a potrvají do neděle, čekají desítky hudebních vystoupení, staročeský jarmark a další trh se zhruba 400 stánky a pravidelné pochůzky domažlického ponocného. "Připraven je také pořad Poklad Chodska o knězi a spisovateli Jindřichu Šimonu Baarovi ke 150. výročí jeho narození, veselé písničky v podání Konrádyho dudácké muziky a XI. Národní přehlídka dudáků," uvedl ředitel akce Kamil Jindřich. V neděli od 11:00 bude ještě na Vavřinečku další mše.

Napsal(a) ČTK | Foto Chodské slavnosti

Kam dál?

Atom muzeum v Míšově v Brdech je znovu otevřené veřejnosti

středa, 7. srpna 2019, 09:18

Atom muzeum v Míšově v Brdech, které bylo 2,5 měsíce bez elektřiny, je znovu otevřené veřejnosti. Bývalý sklad sovětské jaderné...

Zahrada Měšťanské besedy nabídne ještě dvě letní vystoupení

úterý, 6. srpna 2019, 11:04

V zahradě plzeňské Měšťanské besedy se uskuteční poslední dvě venkovní vystoupení. Návštěvníci se mohou 19. srpna těšit na...

Vorel: Poslední díl trilogie Cesta domů bude v kinech v srpnu 2020

neděle, 4. srpna 2019, 13:42

Poslední díl trilogie Tomáš Vorla Cesta domů by se měl objevit v kinech příští rok v srpnu. Vorel, který je režisérem a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.