Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Atom muzeum v Míšově v Brdech je znovu otevřené veřejnosti

 
středa, 7. srpna 2019, 09:18

Atom muzeum v Míšově v Brdech, které bylo 2,5 měsíce bez elektřiny, je znovu otevřené veřejnosti. Bývalý sklad sovětské jaderné munice připojil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který dřívější utajený armádní objekt převzal od armády. Novinář to dnes řekl Václav Vítovec, zakladatel Nadace Železná Opona, které muzeum historie jaderného zbrojení provozuje.

"Po urputném boji konečně svítíme, od 2. srpna," uvedl. Bez energie bylo Atom muzeum od 17. května. Dodávky přerušilo ministerstvo obrany poté, co objekt převedlo na ÚZSVM a pozemky na Vojenské lesy a statky. "Za 2,5 měsíce bez proudu jsme řešili přes 1000 telefonátů a desítky dopisů," řekl Vítovec.

Doufá, že už bude tento jediný veřejně přístupný bývalý sklad jaderné munice na světě, připojený natrvalo. "Přípojka už by měla být v majetku ÚZSVM, což vítáme," řekl. Podle něj je to pro nadaci lepší partner než ministerstvo obrany. Nadace po celou dobu, co je v pronájmu, elektřinu platí a neměla nikdy žádný dluh ani prodlevu, podotkl Vítovec.

Při pravidelných sobotních a individuálních prohlídkách si dosud muzeum, otevřené v roce 2013, prohlédlo 15 tisíc lidí, z toho polovina školáků. Muzeum přitom funguje bez propagace. Nadace od roku 2006 žádá ministerstvo obrany o převzetí nepotřebných skladů, kde chce vybudovat evropské vzdělávací centrum se zaměřením na mírové a vojenské aplikace jaderné energie. Peníze by podle nadace dali bohatí soukromníci.

Atom muzeum ukazuje třeba model jaderné pumy nebo cvičnou jadernou minu. Celkem vystavuje víc než 1000 drobných exponátů, zejména přímo z Míšova, který byl podle novináře, spisovatele a poradce v orgánech EU Milana Syručka svého času nejutajovanějším objektem v Československu. "Sloužilo tu 170 sovětských vojáků a jen osm důstojníků vědělo, u čeho slouží," uvedl. Dodnes se na to podle něj ptají vojáci na ruských webech, které používají vysloužilci.

Napsal(a) ČTK | Foto Kudyznudy.cz

Kam dál?

Zahrada Měšťanské besedy nabídne ještě dvě letní vystoupení

úterý, 6. srpna 2019, 11:04

V zahradě plzeňské Měšťanské besedy se uskuteční poslední dvě venkovní vystoupení. Návštěvníci se mohou 19. srpna těšit na...

Vorel: Poslední díl trilogie Cesta domů bude v kinech v srpnu 2020

neděle, 4. srpna 2019, 13:42

Poslední díl trilogie Tomáš Vorla Cesta domů by se měl objevit v kinech příští rok v srpnu. Vorel, který je režisérem a...

V Plzni bude poosmé desetidenní šňůra koncertů Živá ulice 2019

čtvrtek, 1. srpna 2019, 08:25

V centru Plzně začne v pátek 9. srpna desetidenní šňůra koncertů Živá ulice. Zahrají například Michal Pavlíček & Monika Načeva,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.