Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Plzeňském kraji přibývá turistů z Bavorska, láká je baroko

 
pátek, 24. května 2019, 14:16

V Plzeňském kraji přibývá turistů z Bavorska. Stále větší zájem mají o barokní památky, zejména o ty méně známé v malých vesnicích. Pokud se vypraví z Německa autobus turistů, tak je vždycky vyprodaný, řekla Veronika Hofingerová, ředitelka česko-bavorského informačního a vzdělávací centrum Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v Schönsee, které mimo jiné pořádá zájezdy za památkami. Zájem o baroko ze strany turistů potvrdila také vedoucí plzeňského krajského odboru kultury a cestovního ruchu Alena Svobodová.

Podle ní téma regionu pomáhá, o čemž svědčí i vysoká návštěvnost krajského portálu Západočeské baroko. Doplnila, že na programy o baroku na památkách jezdí mnoho Čechů i Němců, na památky i Asiaté.

"Lidé mají rádi barokní památky a krajiny. Snažíme se to vždycky propojit a ukázat jim různá spojení mezi Bavorskem a Čechy, například vzájemné kulturní inspirace umělců," uvedla Hofingerová. Bavorští turisté jsou podle ní často překvapeni, v jak dobrém stavu jsou české památky, a jezdí nyní více do Čech, než aby poznávali své památky.

"V Bavorsku se už v 80. letech hodně pracovalo s barokem, i s přeshraniční perspektivou. Pak se to nějak utlumilo a teď se to opět objevilo díky české iniciativě," uvedla Hofingerová. S barokním dědictvím se na západě Čech začalo intenzivně pracovat od roku 2015, kdy se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury.

Hofingerová doplnila, že po roce 1990 byla hlavním motorem návštěvy ČR zvědavost. "Teď už je velký počet lidí, kteří znají Česko dobře a často jezdí na vlastní pěst," uvedla. Obě země by podle Hofingerové měly ale více lákat mladé. "Pro ně jsou samozřejmostí otevřené hranice, což ale neznamená, že opravdu cestují. A to ani do Plzně jako nejbližšího většího města. Je třeba více propagovat zajímavé kulturní, turistické i sportovní nabídky," dodala.

CeBB funguje od roku 2006 a ročně ho navštíví 14 tisíc Němců a Čechů. V rámci přeshraničního projektu například školilo německé průvodce, aby nabízeli více výletů na západě Čech, v Plzni naopak školilo Čechy pro Bavorsko.

Napsal(a) ČTK | Foto Západočeské baroko

Kam dál?

Plzeň na konci května ožije česko – německou sousedskou slavností...

pátek, 24. května 2019, 09:09

Nadcházející sobota bude v Plzni věnována oslavám sousedství s mezinárodním přesahem. Kromě tradičního Evropského dne sousedů se...

Festival Lógr v Plzni představí pěstování i pražení kávy

čtvrtek, 23. května 2019, 14:19

Ochutnávky kávy, ukázky její přípravy a pražení kávových zrn, soutěž baristů a také přednášky nabídne v neděli 26. května v...

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na...

středa, 22. května 2019, 07:59

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.