Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň na konci května ožije česko – německou sousedskou slavností dasFest

 
pátek, 24. května 2019, 09:09

Nadcházející sobota bude v Plzni věnována oslavám sousedství s mezinárodním přesahem. Kromě tradičního Evropského dne sousedů se tu totiž letos uskuteční i česko-německá sousedská slavnost dasFest, která poukazuje na důležitost sousedství v Evropě. Akce se odehraje v oblíbeném Sadovém okruhu, kde bude na návštěvníky čekat den prošpikovaný tou nejlepší zábavou. Na programu budou mimo jiné diskuze, hudba, divadlo, workshopy, dílny a další aktivity pro děti i dospělé. Chybět nebudou ani oblíbené německé štrásenfesty, soutěž ve válení slámy nebo dobroty z regionálních kuchyní. Akce začne už ve 12:00 hodin a bude pro všechny zdarma.

Česko-německá sousedská slavnost se koná ve stejný den, kdy se v Plzni uskuteční již tradiční Evropský den sousedů. Ten díky ní zcela po právu získává další, mezinárodní rovinu: obyvatelé Plzně a Plzeňského kraje jsou totiž ve svých sousedských aktivitách s Německem nesmírně aktivní a činorodí. Podobně jako v roce 2018, kdy Česko-německý fond budoucnosti oslavil na pražském Mánesově mostě dvacet let své existence, se tak i plzeňský Sadový okruh stane symbolem téměř jedenácti tisíců úspěšně realizovaných česko-německých projektů.

Tomu, jak důležité jsou v dnešní době dobré sousedské vztahy, se budou na akci dasFest věnovat tři zajímavé diskuze. První z nich s příznačným názvem „Sousedství, které žije“ přinese užitečné tipy, jak vytvořit sousedství, kde se dobře žije. Následovat bude diskuze „1989-2019. Hranice – sousedství – Evropa!” s porotci a laureáty Česko-německé novinářské ceny věnovaná tomu, jak bylo sousedství vnímáno v průběhu let, a jak je tomu nyní. Poslední na programu bude povídání na téma „Tisíce nápadů pro aktivní sousedství“, kde se návštěvníci dozví o tom, jak Česko-německý fond budoucnosti již více než dvacet let pracuje na tom, aby sousedství Čechů a Němců prospívalo.

Válení slámy, štrásnfesty, hudba i program pro děti

Diskuze ale budou jen jednou součástkou z celodenního nabitého programu. K vidění bude totiž třeba i oblíbená berlínská soutěž ve válení balíků slámy, do které se nyní může přihlásit i široká veřejnost. Soutěž bude spočívat v tom, že se týmy oděné do vtipných originálních kostýmů budou snažit „odválet“ slámu na stanovené trase v co nejrychlejším čase. Dalším z vrcholů akce budou populární štrásnfesty. Návštěvníci budou mít možnost na vlastní kůži zažít atmosféru štrásnfestů z pěti různých regionů v Německu i Čechách. Součástí každého z nich budou zajímavé doprovodné aktivity.

Například v rámci Krušnohorského štrásnfestu vznikne v Šafaříkových sadech improvizovaný kadeřnický salon, kde si dámy i pánové budou moci na hlavě nechat vykouzlit účes s česko-německou tematikou. Berlínský štrásnfest zase přiveze opraváře, kteří s radostí pomohou svým plzeňským sousedům dát jejich jízdní kola opět do provozuschopného stavu. Součástí Drážďanského štrásnfestu bude i originálně pojatá hra trpaslická dáma.

Chybět samozřejmě nebude ani hudební program. Ten odstartuje již krátce po poledni a potrvá až do večerních hodin, kdy přijde na řadu vystoupení hudebních headlinerů z Čech a Německa.  Těmi bude veselá formace Mydy Rabycad s frontmankou Žofií Dařbujánovou a německá královna electro swingu Alice Francis, která v současnosti v zahraničí sklízí nebývalé úspěchy. Kromě nich hudební program skýtá i další zajímavé interprety. Diváci se mohou těšit na energické pop-rockové hity oblíbené kapely Slza, domácí plzeňské indie folkové duo Teepee nebo německou sourozeneckou dvojici Hundreds, která svojí tvorbou do jisté míry připomíná Hooverphonic.

Neméně zajímavý pak bude i další program, který příjemně zabaví celou rodinu. Po celý den budou pro všechny k dispozici různé kreativní aktivity jako například komiksový workshop, sklářská dílna nebo workshop historických řemesel. Dojde i na slepé graffiti německého umělce Stefana Schwarzera, který výtvarně ztvární Plzeň. Nejen děti si užijí různá divadelní představení nebo třeba výuku házené. K vidění budou po celý den i pouliční muzikanti a divadelní akrobati. Pro návštěvníky bude připraven i speciální market, kde se budou mít možnost seznámit s různými organizacemi z česko-německého světa. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla a pití, kteří budou mít po celý den možnost ochutnávat nespočet dobrot od českých i německých gastronomických expertů.

Sousedskou slavnost dasFest pořádá Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s agenturou Ostrovy s.r.o., stojící za festivalem United Islands of Prague, a kreativní zónou DEPO2015. Akce vzniká také za podpory Města Plzeň a Plzeňského kraje. Vstup na akci je pro všechny zdarma. Více informací najdete na www.dasfest.cz.

Česko-německý fond budoucnosti už přes 20 let podporuje sblížení a sousedskou spolupráci mezi Čechy a Němci v Evropě. Celkovou částkou zhruba 60 milion eur podpořil na 11 000 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin.

Více než třetina vynaložených prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.

 

Tisková zpráva

Štítky Plzeň, kultura, dasFest,

Kam dál?

Festival Lógr v Plzni představí pěstování i pražení kávy

čtvrtek, 23. května 2019, 14:19

Ochutnávky kávy, ukázky její přípravy a pražení kávových zrn, soutěž baristů a také přednášky nabídne v neděli 26. května v...

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na...

středa, 22. května 2019, 07:59

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně...

Bavorské slavnosti v Plzni přilákaly 4,5 tisíce lidí

úterý, 21. května 2019, 08:48

Bavorské slavnosti v Plzni, které se konaly v rámci Česko-bavorské kulturní platformy Treffpunkt, přilákaly čtyři a půl tisíce...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.