Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Újezdu na Rokycansku vzpomínají na Gotta, často tam jezdil

 
čtvrtek, 3. října 2019, 09:03

Mladá lípa u kostela, kterou ve vesničce Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku vysadili před několika lety, když Karel Gott poprvé vážně onemocněl, zežloutla a opadává. Jako první lípa v obci. Místní lidé v tom vidí symbol. Zpěvák sem rád a často jezdil na hřbitov, kde má pohřbené rodiče, a za příbuznými. Osmdesátiletý Gott v úterý v noci zemřel. Jeho úmrtí lidi zaskočilo a zarmoutilo.

V obci s asi 250 obyvateli na něj vzpomínají v dobrém. A nejen proto, že zdejším dětem před několika lety zaplatil nové hřiště. U zpěvákovy lípy starostka Alena Manková zřídila malé pietní místo s květinou, svíčkou a Gottovou fotografií.

Na prostranství u kostela obec vysadila lípu, když Gott poprvé onemocněl rakovinou. "Chtěli jsme mu tak vyjádřit podporu a ukázat, že na něho myslíme," řekla Manková. Gott pak sám ke stromku podepsal cedulky. "Na té současné je už jeho podpis vybledlý, ale máme jich podepsaných celkem asi pět," řekla starostka. Protože před kostelem bylo místo ještě na jednu lípu, obec ji vysadila a věnovala ji dalšímu slavnému místnímu občanovi, cyklistovi Ondřeji Cinkovi. Zatímco Cinkova lípa je stále plná sytě zelených listů, Gottova lípa má listy žluté a opadávají. "Je to jako nějaké znamení, jako by ten strom tušil, co se stalo," shodly se nejen ženy v místním obchodě.

"Karla Gotta tady mají všichni moc rádi, myslím, že se s tím dlouho nebudeme moci smířit, že nás opustil. Je to po nás všechny velká ztráta," řekla starostka. Právě dnes měla v obecním parku instalovat do poznávací hry o obci cedulku, která Gottův vztah k vesnici popisuje.

"Jezdil sem od dětství, měl tady babičku. Můj muž ho pamatoval, jak v mládí všem zpíval s kytarou u táboráku. Jezdil sem i teď s Ivanou (manželkou) a s dětmi," vzpomněla cestou z obchodu, kde se zprávu dozvěděla, místní obyvatelka Věra Fišerová. I ji mrzí, že Gott už mezi lidi v Újezdě nepřijde a nezastaví se s nimi v hospodě. "Lidi ho tady měli opravdu rádi," řekla.

Gott měl ve vsi i sestřenici. Žil s ní jeho kamarád a řidič Oldřich Havránek, který umřel předloni. "Pan Gott sem jezdil rád, rád si s námi poseděl, chodil s námi do hospody, ale nikdy tady nezazpíval, protože sem jezdil odpočívat," poznamenala starostka. Naposledy ho viděla na jaře.

Gottův vztah k obci bude připomínat nejen jeho lípa, ale i další místa. Před několika lety věnoval čtvrt milionu korun a vesnice za peníze kompletně opravila dětské hřiště u koupaliště. "Tady bylo staré kovové hřiště a my jsme ho chtěli přestavět. A protože pan Gott sem jezdil a rád tady relaxoval i s holčičkami a holčičky na to hřiště chodily, tak se s tehdejším starostou domluvili a hřiště se renovovalo," popsala Manková.

Kromě vzpomínek zůstane v obci ještě jedna památka, obraz, který Gott namaloval. Visel v hospodě, kam by se měl po její rekonstrukci vrátit. Je na něm staré stavení s mladou dámou a Gottovým věnováním "Lidem ze Svaťáku".

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia.org

Kam dál?

V Plzeňském kraji je 700 domácností bez proudu, padaly stromy

úterý, 1. října 2019, 13:40

V Plzeňském kraji zůstávalo dnes odpoledne kvůli silnému větru bez elektřiny přes 700 domácností, hlavně na Klatovsku, Tachovsku...

Na nedělní fotbal Plzeň - Sparta budou dohlížet desítky policistů

sobota, 28. září 2019, 11:49

Desítky policistů budou dohlížet na nedělní rizikový zápas první fotbalové ligy mezi Viktorií Plzeň a Spartou Praha, který začne...

Šmejdi v novém kabátě. Hrnce vyměnili za smlouvy na „výhodnou“ energii

úterý, 24. září 2019, 13:52

Pojem Šmejdi se dostal do povědomí široké veřejnosti především ve spojení s prodejem předražených hrnců a všemožného vybavení do...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.