Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tajný svědek soudu v Plzni řekl, jak viděl auto vláčející člověka

 
úterý, 11. června 2019, 11:33

Utajený svědek vystupující pod smyšleným jménem Josef Nový dnes soudu v Plzni popsal, jak pozdě v noci 23. listopadu 2008 viděl na silnici u přehrady Bílý Halštrov nedaleko Aše na Chebsku osobní auto, které za sebou vláčelo muže. Poznal i řidiče a spolucestujícího. Za vraždu šestadvacetiletého muže se u soudu zpovídá čtyřicetiletý bývalý policista Martin Novotný a pětačtyřicetiletý Aleš Šepták. Svědectví Nového a identifikace obou mužů byly zásadní pro jejich usvědčení. Policisté podezřelé zadrželi loni v červnu. Podle obžaloby mladého muže zbili a následně usmýkali za autem. Hrozí jim až doživotí.

Nový vypovídal v oddělené místnosti. Popsal, že v kritický den jel z Německa do Čech, hustě sněžilo. Když dojel k přehradě Bílý Halštrov, sněžení ustalo. Na úzké silnici se v malé rychlosti potkával s tmavým autem. Za jeho volantem díky halogenovým světlům z nedalekého domu poznal Šeptáka, za ním seděl Novotný. Vedle Šeptáka byl pes, asi rotvajler. "Vím zcela bezpečně, že to byli tito dva lidé, viděl jsem ještě třetí osobu, ale tu jsem už nepoznal," řekl. Ze svého vozu měl obličej třetího člověka zakrytý. Ve zpětném zrcátku pak uviděl, že auto s Šeptákem a Novotným za sebou táhne ve zhruba dvoumetrové vzdálenosti tělo.

Původně se Nový domníval, že je to figurína a vše je jen nějaká legrace."Ten člověk tam plandal, nedalo mi to a s autem jsem se otočil a jel zpátky," uvedl. Když se vrátil, druhé auto už odjelo, jel tedy také pryč. Později se dozvěděl, že se na místě našel mrtvý člověk a slyšel, že Novotný byl zadržen. Domníval se, že je už případ vyřešen a není třeba se se svým svědectvím hlásit. Odjel do zahraničí, kde pobývá. Nějakou dobu po činu ještě volal na linku 158, kde mu řekli, že se mu někdo ozve, ale nikdo už nezavolal. Zhruba před rokem se svěřil známému a ten ho přiměl k tomu, aby vše ohlásil na policii. "Je pravda, že jsem chtěl to říci už dříve, ale strašně jsem se bál, protože pan Novotný měl takovou reputaci, že jsem se strašně bál. Nemohl jsme s tím ale žít, to neexistuje. Věřím v pánaboha, pravda musí ven," prohlásil. Řekl, že lituje, že své svědectví nepodal dříve.

Vzhledem k tomu, že utajený svědek se odvolával na svou víru, která ho nakonec přiměla k výpovědi, obhájci se snažili hloubku jeho víry odhalit. Chtěli, aby řekl jedno z desatera přikázání, aby odříkal otčenáš nebo se ho ptali na některé světce. Žádnou z těchto otázek Nový neodpověděl bezchybně. Na otázky soudce a obhájců také připustil, že jsou proti němu vedena trestní stíhání.

Novotného a Šeptáka obžaloba viní z toho, že mladého muže u přehrady zbilia když se nemohl kvůli zlomené stehenní kosti a opilosti bránit ani utéci, přivázali ho za opasek na lano, více než dva kilometry ho smýkali za osobním autem a nakonec ho nechali ležet u silnice. Muž na místě zemřel. Utrpěl zlomeniny kostí a čelistí, včetně obroušení lebky, rozsáhlé odřeniny, tržné rány a zhmožděniny po celém těle a mnohá vnitřní zranění.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, vražda, Chebsko

Kam dál?

Policista při cestě z noční dopadl zloděje. Znal ho od vidění

pondělí, 10. června 2019, 14:55

Krást se nevyplatilo osmačtyřicetiletému recidivistovi, který si v pátek ráno vyčíhl zaparkované auto v Nádražní ulici v Kdyni....

Pohřešovaná třináctiletá dívka z Plzně byla nalezena, je v pořádku

pondělí, 10. června 2019, 10:20

Pohřešovaná třináctiletá dívka z Plzně, po které dnes policie vyhlásila pátrání, byla v podvečer nalezena. Je v pořádku....

Soud v Plzni řeší vraždu z roku 2008, obžalovaný je i expolicista

pondělí, 10. června 2019, 09:23

Krajský soud v Plzni dnes otevřel víc než deset let starý případ brutální vraždy z Chebska. Bývalého policistu, čtyřicetiletého...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.