Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Několik běžců na okraji Plzně napadl zřejmě dravý pták

 
pátek, 17. května 2019, 14:48

Neobvyklou záhadu řeší v těchto dnech ochránci přírody v Plzni. Na místní záchrannou stanici živočichů se tento týden obrátil mladý muž, kterého v lese u Borských polích napadl při běhání větší pták. Později se přihlásili další tři běžci se stejnou zkušeností. Z incidentu si odnesli škrábance, řekl dnes Karel Makoň ze stanice. Původně se domníval, že na běžce mohla výjimečně zaútočit sova puštík. Když se ale objevilo více případů, mohly být podle Makoně útočníkem spíše dravý pták se sokolnickým výcvikem.

"Všichni čtyři (běžci) shodně tvrdí, že nešlo o sovu puštíka, ale dravého ptáka, který jim zaútočil zezadu na hlavu, poměrně dlouho je pronásledoval a pak si sedl na větev u cesty. Časová osa odpovídá posledním deseti dnům, lokalita přesná, přičemž jeden případ se stal v sobotu, druhý v neděli a další v pondělí. Čtvrtý byl asi deset dní zpět," řekl Makoň.

Když se poprvé dozvěděl o napadení běžce, prohledal okolí místa nedaleko psího útulku, nic ale v lese nenašel. Usoudil, že mladý muž běžel po cestě, u které bylo v porostu či na zemi čerstvě vyvedené mládě nebo mláďata puštíka obecného. Tato středně velká běžná sova patří povahově k bojovnějším. Když vyhodnotí, že někdo ohrožuje její mláďata, tak může i zaútočit, aby vetřelce zastrašila. Makoň ale zároveň připustil, že za svou pětadvacetiletou kariéru nic podobného nezažil.

Když se ale přihlásili další dva muži a žena se stejnou zkušeností ze stejné lokality, Makoň změnil názor. "Podle toho, co popisují další sportovci, se s největší pravděpodobností opravdu nebude jednat o divokého puštíka chránícího mláďata, ale spíše o ochočeného a sokolnicky cvičeného dravého ptáka. Chování dravce je totiž hodně atypické a žádný volně žijící divoký pták by tohle nikdy neudělal, nebo alespoň tak často neopakoval," řekl. Do pátrání po ptačím útočníkovi tak zapojil i sokolníky, kteří se budou snažit dravce vypátrat a odchytit.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Agresor vyrazil dvoje dveře a pak v bytě zmlátil a zkopal svoji...

čtvrtek, 16. května 2019, 14:56

Domažličtí kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání trestných činů porušování...

Za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dostal celník podmínku

čtvrtek, 16. května 2019, 14:22

Podmíněný trest potvrdil dnes Krajský soud v Plzni pro třiačtyřicetiletého celníka, který se zpovídal ze zneužití pravomoci...

Při nehodě auta na Rokycansku zemřela žena

středa, 15. května 2019, 09:43

Při nehodě osobního auta nedaleko Hlohové na Rokycansku zemřela dnes ráno sedmapadesátiletá žena. Zraněnou ženu se záchranáři...

V Doudlevcích hořela dřevěná budova

úterý, 14. května 2019, 11:07

V sobotu večer před desátou hodinou vyjely tři hasičské jednotky k požáru dřevěné budovy v sousedství čerpací stanice v Plzni -...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.