Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bohemia Sekt :Teplejší počasí dělá radost, sklizeň začne za 60 dnů

 
pátek, 28. června 2019, 10:43

Díky současným nadprůměrným teplotám by měli moravští vinaři sklízet první hrozny už za 60 dnů. Počasí si zatím pochvalují a letošní úrodu by neměly ohrozit ani trvající horka, řekl dnes Josef Svoboda, vinohradnický manažer Bohemia Sektu, největší vinařské a vinohradnické skupiny v Česku. Zatím to vypadá, že by mohla být úroda z hlediska množství povedená, dodal Svoboda. Je ale nutné, aby se vinohradům vyhnuly přívalové deště a kroupy.

Současné tropické počasí vinaře, na rozdíl od většiny pěstitelů, netrápí. Réva je teplomilnou rostlinou, těží z dostatku slunečních paprsků, její hluboké kořeny si potřebnou vláhu opatří. Zimní a jarní mrazíky přečkala zřejmě bez škod. "Poslední keře odkvetly ve Velkých Bílovicích 19. června. Ve srovnání s loňskem, kdy nás odkvět zaskočil už v prvním červnovém týdnu, je letošní termín takový, jaký by měl být," řekl Svoboda.

První ranější odrůdy, jako je Müller Thurgau, by se měly začít sbírat první zářijový týden. "Na rostlinách je dostatečný počet hroznů, prozatím to vypadá, že by mohla být letošní úroda z hlediska množství povedená. O kvalitě a hmotnosti hroznů ale rozhodnou až další měsíce," uvedl Svoboda.

Právě teď začalo období nejintenzivnější práce ve vinohradu, kterou nemohou ve většině případů zastat stroje. Jde o takzvané "zelené práce", mezi něž patří vylamování letorostů, zastrkování révy do drátků a další činnosti, které vyžadují velký podíl lidské práce, a tedy i maximální počet pracovníků. "Například od nás z Habánských sklepů proto nyní denně vyrazí na vinici víc než sto pracovníků. Potřebovali bychom jich ale samozřejmě více," dodal Svoboda.

Vinařům na jihu Moravy pomáhají překlenout potíže s nedostatkem zkušených zaměstnanců stále kvalitnější stroje. Podle loňského propočtu Svazu vinařů ve vinařstvích v ČR chybí až 2500 stálých zaměstnanců.

Napsal(a) ČTK | Foto Bohemia Sekt

Kam dál?

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a...

pondělí, 24. června 2019, 09:17

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu...

Krajský soud prohlásil konkurz na hutě a kovárny Pilsen Steel

neděle, 16. června 2019, 23:53

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového verdiktu...

Odbory v TS Plzeň vyhlásí stávkovou pohotovost

sobota, 25. května 2019, 08:38

Stávkovou pohotovost vyhlásí v pondělí v poledne odbory ve firmě TS Plzeň a.s. (dříve Škoda Těžké strojírenství). Firma, která má...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.