Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odbory v TS Plzeň vyhlásí stávkovou pohotovost

 
sobota, 25. května 2019, 08:38

Stávkovou pohotovost vyhlásí v pondělí v poledne odbory ve firmě TS Plzeň a.s. (dříve Škoda Těžké strojírenství). Firma, která má více než 150letou tradici a 210 zaměstnanců, začne propouštět. Zdůvodnila to špatnými hospodářskými výsledky a nedostatkem zakázek. Propustí prvních 20 lidí, odbory se ale bojí, že to tím neskončí, řekl jejich předseda Ervín Eger. Ředitel společnosti je podle své asistentky ve Francii a vrátí se v úterý.

Generálního ředitele mateřské firmy ŽĎAS Pavla Cesneka ČTK telefonicky nezastihla, personální šéf Petr Havelka věc odmítl komentovat a odkázal na čínského vlastníka.

Eger dodal, že v minulosti opakovaně žádal vedení o schůzku se zaměstnanci na téma budoucnosti firmy. "Důvody (stávkové pohotovosti) jsou neuspokojivá ekonomická situace společnosti, nedostatečná zakázková náplň a předpokládané strukturální změny v podniku," uvedly odbory v prohlášení pro vedení. Chtějí stabilizaci firmy. Většina zaměstnanců podle Egera stávkovou pohotovost podpořila.

Odbory dostaly seznam prvních 20 propouštěných THP zaměstnanců 16. května. "Lidé by měli odejít do konce srpna. Předpokládám, že výpovědi dostanou někdy od 17. června dál," uvedl Eger. Podle odborářů firma asi hodlá dokončit nynější zakázku. Pak čekají odbory snížení počtu dělníků, jichž je asi 100. Nasvědčuje tomu například, že firma vyčleňuje stroje, které už nepotřebuje, řekl. "Lidi zatím neodcházejí, ale od dubna, kdy se dozvěděli o té fúzi a pak o propouštění, jsou nervózní," uzavřel.

TS se má od června spojit s mateřskou firmou ŽĎAS ze Žďáru nad Sázavou, což nyní schvaluje Krajský soud v Brně. "Zanikne nám IČO a budeme nějaký provoz ŽĎASu," uvedl předák. O fúzi se dozvěděl z obchodního rejstříku.

Eger má v pondělí schůzku s plzeňským hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD), který v TS léta pracoval. "ŽĎAS jako vlastník s námi nekomunikuje vůbec. U našeho výkonného ředitele je každý měsíc schůzka, ale na mé dotazy ohledně zakázkové náplně, což je dlouhodobější problém, vůbec nereaguje," uvedl.

ŽĎAS podle Egera za 2,5 roku, co vlastní TS, neinvestoval do strojního parku. TS převzal ŽĎAS od Železáren Podbrezová, jimž trvale zisková firma patřila od roku 2002. Tržby podle Egera poslední tři roky klesají, firma je ve ztrátě. ŽĎAS ovládá čínská CEFC, již loni převzala státní čínská CITIC Group.

Napsal(a) ČTK | Foto TS Plzeň

Kam dál?

Fotbal, hokej a házená přispějí do rozpočtu Plzně z prodeje hráčů

neděle, 19. května 2019, 11:17

Fotbalový klub FC Viktoria Plzeň bude v následujících čtyřech letech odvádět městu peníze z prodeje svých hráčů. K memorandu,...

Zaměstnanci Pilsen Steel se mohou od pondělí hlásit o dlužné mzdy

sobota, 18. května 2019, 00:29

Zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které v lednu zastavily výrobu a jsou v insolvenčním řízení, se mohou od...

Lidé z Pilsen Steel nedostali část březnové mzdy celou za duben

čtvrtek, 16. května 2019, 11:16

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jež letos v lednu zastavily výrobu a jsou v insolvenčním řízení, nevyplatily svým téměř 600...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.