Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé z Pilsen Steel nedostali část březnové mzdy celou za duben

 
čtvrtek, 16. května 2019, 11:16

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jež letos v lednu zastavily výrobu a jsou v insolvenčním řízení, nevyplatily svým téměř 600 zaměstnancům zbytek mzdy za březen. Podnik jim poslal jen tři čtvrtiny březnové výplaty a za duben lidé nedostali zatím ani korunu. Novinářům to dnes řekla předsedkyně odborů Ivanka Smolková. Lidé jsou od ledna doma a měli by dostávat 75 procent mzdy.

Ve velké kovárně firmy se dnes sešli výrobní a personální šéfové se zaměstnanci. Podle informací má lidem zbytek březnové výplaty a část dubnové vyplatit do června úřad práce.

"Nabídli jsme firmě, že zřídíme mobilní kancelář v jejích prostorách. Zaměstnanci, jichž se tato situace týká, tak budou moci od 20. až 22. května odevzdávat své žádosti o uspokojení splatných mzdových nároků za březen a duben. Formuláře dostanou přímo na pracovišti," řekl ředitel plzeňské pobočky úřadu práce Zdeněk Novotný. Zákonná lhůta k uplatnění mzdových nároků končí 8. července.

Právník regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO Vladimír Štich uvedl, že firma, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, nemá peníze na vyplacení mezd. Podle Šticha už byl osvědčený úpadek a může dál běžet insolvenční řízení; věřitelé přihlásili pohledávky ve výši téměř sedmi miliard korun. K největším patří ruské banky - Mezinárodní investiční banka (MIB) a VEB Kapital, dcera ruské státní Vněšekonombanky. Odboráři by měli jednat 21. května v poledne v Praze s novým ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Pokud zaměstnavatel nevyplatí třeba část mzdy do konce následujícího měsíce, tak lidé mohou po uplynutí 15. dne dalšího měsíce okamžitě zrušit pracovní poměr. "Já bych jim to nedoporučovala. Myslím si, že přesně to zaměstnavatel chce, tedy aby se zbavil zaměstanců bez problémů," uvedla Smolková. Úřad práce jim ale vyplatí dlužnou mzdu i bez toho, aby ukončili pracovní poměr. Podle Novotného trvá velký zájem podniků o pracovníky v technických oborech a řada lidí by našla uplatnění.

V Pilsen Steel, který loni přestala financovat banka VEB Kapital, funguje od března insolvenční správce Jaroslav Brož z Brna. Soud stále přijímá přihlášky pohledávek věřitelů. "Jsem trochu naštvaná, že když to (insolvenci) dozoruje státní zástupce, tak se nepídí po tom, kdo, komu a co dluží," uvedla Smolková. Dohlíží na jednání tříčlenného prozatímního věřitelském výboru, v níž jsou MIB, právník Plzeňské teplárenské a v minulých dnech z něj odstoupila VZP. První jednání bylo před 14 dny v sídle firmy, další bude 23. května v Praze.

Krajský soud v Plzni bude 19. června rozhodovat, kteří věřitelé mají na vyplacení pohledávek nárok, jmenuje definitivního insolvenčního správce a zvolí řádný věřitelský výbor, který bude mít více pravomocí než prozatímní. Úpadek firmy se pak bude řešit reorganizací, nebo konkurzem.

Napsal(a) ČTK | Foto Pilsen Steel

Kam dál?

Plzeň hospodařila s přebytkem, peníze dá na řadu projektů

úterý, 14. května 2019, 15:04

Hospodaření města Plzně za rok 2018 skončilo přebytkem ve výši 224 milionů korun. Volné zdroje navíc do městské kasy, s nimiž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.