Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Plzeňském kraji rostou počty cestujících ve veřejné dopravě

 
sobota, 5. října 2019, 08:59

Počty cestujících v železniční i autobusové veřejné dopravě v Plzeňském kraji za letošní první pololetí meziročně vzrostly. Nejvyšší nárůsty jsou na jihu Plzeňska a na Rokycansku. Novinářům to řekl Martin Fencl z krajské firmy POVED, která organizuje veřejnou dopravu v Plzeňském kraji a připravuje změny jízdních řádů; nový grafikon platí v regionu od poloviny loňského prosince. Konkrétní odhady počtů cestujících společnost neuvedla.

"Na železnici byly největší změny na trati Plzeň - Horažďovice, kde jsou nasazeny nové jednotky Regiopanter a zvýšil se počet spojů," řekl. V okolí této trati, v okrese Plzeň-jih, vzrostl počet cestujících v pracovních dnech o deset procent, o víkendech téměř o 30 procent.

Významnou změnou bylo podle Fencla také zrychlení spojů na trati na Rokycany a Prahu po prosincovém zprovoznění ejpovického tunelu. "V osobních a spěšných vlacích vzrostl za první pololetí počet cestujících o deset procent v pracovní dnech a o 15 procent o víkendech," uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle něj je trend pozitivní zejména proto, že v oblasti byly zrušeny souběžné autobusové spoje a cestující nevyměnili autobus za vlastní automobil. Data za rychlíky nemáme, ale i tam lze očekávat nárůst počtu cestujících, dodal.

V polovině prosince se změnily také jízdní řády příměstských autobusů. Cílem byla úprava spojení tak, aby nejezdily ve stejný čas jako vlaky a více na ně navazovaly. Zvyšoval se také počet spojů včetně dopoledních a víkendových. Nejvíce cestujících přibylo v oblasti Radnic, téměř o 50 procent, o 18 procent v oblasti Zbirohu, o tři procenta na jižním Plzeňsku, přestože některé spoje nemohly být zavedeny kvůli nedostatku řidičů, uvedl Fencl. Sedmiprocentní nárůst registrují dopravci i na trase směr Zruč-Senec a Tymákov. Cestující mohou využívat komfortní přestup mezi vlaky a autobusy u vlakového nádraží v Plzni, kde je nový terminál.

Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) je veřejná doprava prioritou kraje. "Moderní stroje, integrace jízdného, rekonstrukce terminálů a další zvýšení komfortu přináší vyšší počet cestujících. Zorganizovali jsme otevřené soutěže za 12 miliard Kč bez ztráty květinky a na jejich základě jsme objednali 24 nových vlaků a 100 nových autobusů pro náš kraj," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Kam dál?

Při nehodě osobního auta u Kařezu zemřel řidič

pátek, 4. října 2019, 13:24

Při nehodě osobního auta u Kařezu na Rokycansku dnes dopoledne zemřel šestašedesátiletý řidič. Jeho zhruba šedesátiletou...

Na Tachovsku se srazilo policejní auto s traktorem, tři zranění

pátek, 4. října 2019, 13:22

U Holostřev na Tachovsku se včera srazilo policejní auto s traktorem. Traktor se po srážce převrátil na silnici, policejní vůz...

V Chemnitzu začaly vozit cestující první dvě tramvaje ze Škody

neděle, 29. září 2019, 09:54

První dvě za tramvaje ForCity ze Škody Transportation začaly vozit cestující v německém Chemnitzu (Saské Kamenici). Plzeňské...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.