Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Víkendová uzavírka tunelu Valík na D5 prověří ukončenou opravu

 
čtvrtek, 5. září 2019, 10:55

Na dálnici D5 u Plzně se v pátek v 22:00 zcela uzavře tunel Valík. Provoz bude mezi 73. a 80. kilometrem sveden na objízdnou trasu po silnicích II/180 a I/27. Uzavírka mezi sjezdy na Černice a Litice potrvá do pondělních 6:00, řekla policejní mluvčí Pavla Burešová. Po pondělním otevření se bude tunelem jako prvním v republice jezdit rychlostí sto kilometrů za hodinu, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Téměř čtyřsetmetrový tunel prochází postupnou rekonstrukcí od 21. června. Po 13 letech provozu potřeboval opravy, další úpravy souvisejí se zvýšením rychlosti a s přeřazením tunelu z nejpřísnější bezpečnostní kategorie TA do kategorie TC. Nejprve se opravoval pravý tubus, po zhruba měsíci se nově instalované technologie otestovaly a začalo se s opravami v levém tubusu. Tento víkend jsou v plánu komplexní zkoušky celého tunelu před jeho pondělním zprovozněním. Celkové náklady na rekonstrukci byly 150 milionů korun bez DPH. Po zvýšení rychlosti na sto kilometrů v hodině se bude tato změna rok vyhodnocovat. "Nebudou-li zjištěny negativní dopady zvýšení rychlosti u tunelu Valík, pak budeme iniciovat zakotvení této změny ve výstavbě a předpisech. Každopádně chceme se s rychlostními limity v tunelech přiblížit státům EU," uvedl Studecký.

Rekonstrukce zahrnuje opravy trhlin a výplní dilatačních spár, opravu tunelového vodovodu, radiového spojení, opravu, výměnu a doplnění technologií či výměnu osvětlení, které je ve špatném stavu. Kvůli zvýšení rychlosti se musel přepočítat systém osvětlení. Proto se upraví počet světel a dosavadní světla nahradí LED technologie. V LED bude i vodící a orientační osvětlení v tunelu. Úprava má přinést větší komfort pro řidiče i výrazné úspory nákladů na provoz a údržbu osvětlení. Z tunelu také bez náhrady zmizelo měření oxidu uhelnatého, detekce průhlednosti vzduchu nebo ozvučení tunelu, ŘSD odstranilo i nepotřebné velké proudové ventilátory. Při vyšší rychlosti v tunelu pomůže s odvětráváním větší proudění vzduchu způsobené projíždějícími auty. Při rekonstrukci se modernizuje vnitřní televizní okruh, obměňují se kamery, záznamové a serverové technologie a videodetekční systém. Instalované měření úsekové rychlosti doplní nově detekce přepravy nebezpečných látek.

Napsal(a) ČTK | Foto Czech Wikipedia user Packa [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Kam dál?

FOTO: Hasičům vjel do cesty kamion. Nehodě se už nedalo zabránit

středa, 4. září 2019, 13:10

Kuriózní nehodu vyšetřují od úterního odpoledne policisté z Plzeňska. Hasičské cisterně vjel do cesty kamion, který vybočil...

V Kdyni srazilo ráno auto chodce, na místě zemřel

středa, 4. září 2019, 12:21

Na náměstí v Kdyni na Domažlicku dnes ráno srazilo osobní auto chodce, muž na místě zemřel. Nehodu vyšetřují domažličtí...

V Plzeňském kraji se stalo o prázdninách nehod, zemřelo sedm lidí

neděle, 1. září 2019, 11:51

V Plzeňském kraji zemřelo při autonehodách o letošních prázdninách sedm lidí, vyplývá z předběžných policejních statistik. Loni...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.