Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlaky z Domažlic už jezdí v Plzni po nové trase vyšší rychlostí

 
středa, 28. srpna 2019, 11:50

Vlaky mezi Plzní a Domažlicemi jezdí odedneška v Plzni novou trasou, na které mohou jezdit rychleji. Na 1,5 kilometru dlouhém úseku od zastávky Plzeň-Jižní předměstí až na okraj města mohou dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, což je trojnásobek dosud povolené rychlosti. Trasa se napřímila, přiblížila se zástavbě a vznikla na ní nová bezbariérová zastávka Plzeň-Skvrňany, řekl David Sichrovský z firmy Swietelsky Rail CZ.

Změna trasy je součástí třetí etapy oprav železničního uzlu v Plzni, která stála 1,1 miliardy korun a je jednou z největších železničních staveb v zemi. Součástí nové přeložky je také 95 metrů dlouhá výhybka, která umožňuje jízdu vyšší rychlostí. "V republice jsou zatím v provozu pouze dvě. Kvůli délce výhybky šlo o náročnou montáž i dopravu. Musel být použit speciální vůz pro přepravu a pokládku," řekl Sichrovský.

V listopadu dodavatel dokončí v úseku od Jižního předměstí k výhybce pod Zátiším druhou kolej. První část trati Plzeň - Domažlice se tak zdvojkolejní a bude připravena na plánovanou elektrifikaci.

Už 12. července se řidičům otevřela nová estakáda přes železniční trať v Domažlické ulici, která je spolu s kruhovou křižovatkou součástí 1,1 kilometru dlouhé přeložky silnice I/26 do Domažlic a Německa. Nový most umožňuje mimoúrovňové křížení domažlické a chebské trati s vozovkou.

Vlaky od Domažlic i Chebu musely dosud při vjezdu do Plzně zpomalovat až na 40 kilometrů za hodinu, přitom povolená rychlost na dříve modernizované chebské trati je 110 kilometrů za hodinu a na opraveném hlavním nádraží 80 kilometrů za hodinu.

Dvouletou přestavbu domažlické železniční trati v plzeňské části Skvrňany začala Správa železniční dopravní cesty loni v únoru a celou ji ukončí na jaře 2020. Jedná se o další etapu modernizace plzeňského uzlu, která si do roku 2022 vyžádá zhruba 6,5 miliardy.

Napsal(a) ČTK | Foto Swietelsky Rail CZ

Kam dál?

Kamion na D5 narazil do vozíku silničářů, jednoho zranil

sobota, 24. srpna 2019, 16:46

Kamion narazil v pátek ráno na dálnici D5 nedaleko Rozvadova u německých hranic do vozidla silničářů s šipkou přechodného...

Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné v MHD

středa, 21. srpna 2019, 09:01

Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné MHD o dvě až šest korun. Ceny se změní u papírových jízdenek prodávaných v...

Všechny tři opravované a uzavřené mosty v Plzni se otevřou v září

čtvrtek, 15. srpna 2019, 10:42

Všechny tři mosty v Plzni, které jsou nyní kvůli opravě uzavřené, by se měly řidičům, MHD i pěším otevřít v pondělí 2. září na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.