Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné v MHD

 
středa, 21. srpna 2019, 09:01

Plzeň od ledna zdraží jednotlivé jízdenky i předplatné MHD o dvě až šest korun. Ceny se změní u papírových jízdenek prodávaných v trafikách a v předprodejích dopravních podniků, u SMS jízdenek i u jízdenek, které si cestující kupují platebními kartami v systému Cardman přímo ve voze. Zdražení by mělo zvýšit tržby z jízdného o 11 až 14 milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09).

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) ročně na jízdném utrží asi 290 milionů korun, z toho je zhruba 100 milionů korun za jednotlivé jízdné.

Nepatrné změny dozná půlroční a roční předplatné, které zdraží o čtyři koruny. Plnohodnotné roční jízdné tak bude stát 4006 korun, což vychází asi 11 korun na den, řekl Vozobule. Cestující si mohou koupit předplatné na jeden až 365 dní. Nejlevnější jednorázové celodenní jízdné koupené přes platební kartu stojí nyní 60 korun, od ledna zdraží na 66 Kč. Celodenní jízdenka placená sms zdraží také o šest korun na 76 Kč.

Větší navýšení se dotkne jednotlivých jízdenek, které město naposledy zdražovalo v roce 2012. Základní papírová jízdenka koupená v trafice nebo na přepážce PMDP bude místo 18 Kč stát 20 korun. O dvě koruny podraží půlhodinová i hodinová jízdenka placená ve voze platební kartou - 30 minut bude stát 18 Kč a hodina 22 Kč, základní sms jízdenka na 35 minut zdraží z 20 na 22 korun.

Kromě zdražení nabídnou PMDP i novinky, jako je skupinové jízdné pro deset až 35 lidí v ceně 40 Kč za osobu a kalendářní den, u skupin s nárokem na slevu vyjde jízdné ve skupině na 20 na člověka. Doprovodem dítěte do šesti let s nárokem na poloviční jízdné nebude muset být nově jen rodič, ale jakýkoliv doprovod nad 15 let. Roční přepravné na psa bude o dvě koruny dražší (nově 482 Kč, zlevněné zdraží o korunu na 241 Kč), bude ale nově přenosné pro všechny členy rodiny.

Žáci a studenti od 15 do 18 let věku nebudou muset od ledna při vyřizování předplatného nosit potvrzení o studiu od školy. Odpadne tak administrativní zátěž pro dopravní podniky i školy u zhruba 8000 studentů. Nově nebudou muset předkládat potvrzení o přiznaném starobním důchodu lidé mezi 65 a 70 lety, kteří mají ve městě s Plzeňskou kartou nárok na poloviční jízdné.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Štítky ČR, MHD, správa, jízdné, Plzeň,

Kam dál?

Všechny tři opravované a uzavřené mosty v Plzni se otevřou v září

čtvrtek, 15. srpna 2019, 10:42

Všechny tři mosty v Plzni, které jsou nyní kvůli opravě uzavřené, by se měly řidičům, MHD i pěším otevřít v pondělí 2. září na...

Plzeňský dopravní podnik koupí od Škody až 22 dlouhých tramvají

neděle, 11. srpna 2019, 12:40

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) koupí v příštích šesti letech od Škody Transportation až 22 velkokapacitních "dlouhých"...

Na tramvajové trati na Karlovarské se budou vyměňovat panely

neděle, 11. srpna 2019, 09:17

Na části tramvajové trati na Karlovarské ulici v úseku od stanice Pod Záhorskem k mostu generála Pattona se budou v termínu od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.