Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Plzni budou od pátku jezdit první tři nové tramvaje EVO2 z Krnova

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 14:46

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vypraví v pátek do plného provozu první tři nové tramvaje typu EVO2 z Krnovských opraven a strojíren. Do konce roku jich bude v Plzni devět. Všechny budou jezdit na lince číslo 1 z městské části Slovany přes centrum do Bolevce. Jsou plně nízkopodlažní a klimatizované, mají 1,5násobnou kapacitu proti jednotlivým vozům a výrazně tišší provoz, řekl dopravně provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček.

Plzeň by měla podle smlouvy s opcí koupit do roku 2021 z Krnova 16 těchto nových vozidel, cena jednoho je 32,75 milionu Kč bez daně.

Tramvaje EVO2, jimž se v Plzni říká "Evička", postupně nahradí první generaci částečně nízkopodlažních tramvají typu Astra z plzeňské Škodovky. PMDP je vyřadí a nabídne k prodeji. "Nasazení EVO2 je dalším krokem k vyššímu využití nejen tramvají, ale také autobusů a trolejbusů, které na tramvajové spoje navazují," uvedl primátor Martin Baxa (ODS).

Podle Ptáčka jsou "Evičky" prostornější, mají nový typ podvozků zajišťující tišší provoz, pohodlnější sedačky a odbavovací terminál akceptující bankovní karty u všech dveří. "Tramvaje mají také kamery napojené na systém města, které poslouží ke zvýšení bezpečnosti cestujících i proti vandalismu," uvedl. Havarijní kamery směřují dopředu před vůz a kamery jsou i v celém voze. Koncepce vozu pamatuje i na kolaps řidiče. K tomu slouží takzvaný systém mrtvého muže. "Řidič musí stále držet řadič. Pokud by mu ruka spadla nebo by ji sundal, tak se vůz do tří vteřin sám zastaví," uvedl.

Plzeň má a bude mít podle Ptáčka stále 116 tramvají. "Předpokládám, že v budoucnu nebudeme řešit jen výměnu zastaralých vozů za modernější, ale že nás čeká také diskuse o dalším rozvoji tramvajových tratí," uvedl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).

PMDP má 17 tramvají se střední přepravní kapacitou, ostatní tramvaje jsou krátké. Dopravní podnik začne od roku 2020 nakupovat velké obousměrné tramvaje od plzeňské Škody Transportation. Pokud se první dva vozy, které PMDP získá ve druhé polovině roku, osvědčí, nakoupí jich městský podnik podle plánu obnovy do šesti let až 22.

PMDP má síť 49 linek s délkou přes 585 kilometrů. Všechny trakce s 562 řidiči přepravily loni 115,5 milionu cestujících, předloni 110 milionů. Nejvíce lidí převezly autobusy (41,7 milionu), o trochu méně tramvaje. Z 15,1 milionu ujetých kilometrů najely nejvíce tramvaje (5,52 milionu km), autobusy 5,25 milionu km a trolejbusy 4,3 milionu.

Napsal(a) ČTK | Foto DPMLJ

Štítky ČR, MHD, tramvaje, Plzeň,

Kam dál?

ŘSD chce od podzimu zvýšit rychlost v tunelu Valík na D5 u Plzně

středa, 7. srpna 2019, 12:24

Ředitelství silnic a dálnic chce od října až listopadu zvýšit současnou povolenou rychlost průjezdu dálničním tunelem Valík o...

Při nehodě u Klatov zemřela mladá žena, další muž pak v nemocnici

pondělí, 5. srpna 2019, 15:11

Po nehodě tří osobních aut na krajské silnici druhé třídy z Janovic do Klatov zemřeli v neděli večer dva lidé. Na místě zahynula...

Kamiony nesmí na krajskou silnici mezi Rokycany a Mýtem

pátek, 2. srpna 2019, 07:55

Těžká tranzitní doprava nad 12 tun od dnešního dne nesmí jezdit po krajské silnici druhé třídy mezi Rokycany a Mýtem, tedy na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.