Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj opravil 2/3 paralelní silnice k D5 Praha-Rozvadov

 
úterý, 30. července 2019, 09:24

Plzeňský kraj už rekonstruoval na Tachovsku téměř celý zhruba 40 km dlouhý úsek silnice II/605. Na tomto paralelním tahu k dálnici D5 výrazně roste doprava. Osobních vozidel už je tam nejméně tolik jako před otevřením dálnice z Plzně do Tachova v roce 1997 a přibývá také nákladních, řekl Josef Popule ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS). Silnice II/605 z Prahy na státní hranici měří 145 km a více než polovina je v Plzeňském kraji, který už dvě třetiny trasy obnovil.

V Plzeňském kraji vede nejdelší část komunikace II/605, přes 40 km, po Tachovsku, o něco méně na Rokycansku a menší úseky jsou na Plzni-severu a v Plzni. Na Tachovsku začala rekonstrukce II/605 už v roce 2012 a dosud přišla na zhruba 400 milionů korun. Chybí pouze dva úseky u Rozvadova, tedy u státní hranice, a průtahy obcemi na trase, které by měly být hotové do pěti let. Průtahy SÚS neopravovala kvůli tomu, že všechny obce budovaly chodníky, kanalizaci a vodovody.

SÚS teď dokončila úsek od Václavského rybníka pod Přimdou do Přimdy a příští rok zbývá 3,3 km od Svaté Kateřiny na začátek Rozvadova, který má stavební povolení. Jde o stavby za 40 milionů Kč. "Příští roky bychom měli mít na Tachovsku hotovou celou trasu. Problém je s úsekem k hranicím, kde se vytváří studie s obcí Rozvadov a podnikateli v bývalé celnici," uvedl Popule. Záměrem je vytvořit tam místo čtyřproudé silnice dva pruhy a pozemky předat obci na chodník a cyklostezku.

Nejdražší byl první úsek od Sulislavi až na začátek Boru, který stál 220 milionů Kč. "Šli jsme ve stávající trase. Nejsou tam směrové změny, ani rozšiřování," uvedl Popule. Na II/605 se opravují podkladní a konstrukční vrstvy, které mají vydržet při současném provozu 50 až 60 let. Po deseti letech se musí měnit vrchní obrusné vrstvy.

Další velké opravy II/605 provádí SÚS na Rokycansku. Postupná obnova silnice, která byla do roku 1997 jedinou kvalitní trasou na Západ, je krajskou prioritou. Jediná umí přenést dálniční provoz bez následků, uvedl Popule. Osobních vozů přejede po silnici ke 13 tisíc denně. Mýtnému se na ní vyhýbají velké počty nákladních vozidel, jež vozí materiál do průmyslových zón a zásobují oblast.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Přes tunel Valík na dálnici D5 u Plzně už bude možné projet

pondělí, 29. července 2019, 09:11

Na dálnici D5 u Plzně skončila včera okolo 13:00 objížďka tunelu Valík u Štěnovic. Doprava oběma směry byla svedena do jednoho...

Rekonstrukce tunelu Valík zavře o víkendu dálnici D5 u Plzně

sobota, 27. července 2019, 09:23

Pokračující rekonstrukce dálničního tunelu Valík u Štěnovic na dálničním obchvatu Plzně o víkendu dočasně uzavře dálnici D5....

Při noční nehodě a požáru vozu na Tachovsku zemřel spolujezdec

úterý, 23. července 2019, 15:40

Pětadvacetiletý muž zemřel v noci na dnešek při dopravní nehodě, která se stala u Sytna na Tachovsku. Osmnáctiletý řidič za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.