Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce tunelu Valík zavře o víkendu dálnici D5 u Plzně

 
sobota, 27. července 2019, 09:23

Pokračující rekonstrukce dálničního tunelu Valík u Štěnovic na dálničním obchvatu Plzně o víkendu dočasně uzavře dálnici D5. Provoz bude mezi 73. a 80. kilometrem sveden na objízdnou trasu po silnicích II/180 a I/27, informovala policejní mluvčí Pavla Burešová. Uzavírka mezi sjezdy na Černice a Litice potrvá od sobotního poledne do nedělních 16:00. Opravy v tunelu začaly 21. června, od té doby byl provoz sveden v obou směrech do jednoho tunelového tubusu. Od nedělního podvečera se opět bude jezdit jedním tubusem. Další úplná uzavírka dálnice bude kvůli tunelu od 6. do 9. září.

Tunel Valík o délce necelých 400 metrů potřebuje po 13 letech provozu některé opravy, další úpravy souvisejí s předpokládaným zvýšením rychlosti v tunelu z 80 na 100 kilometrů v hodině a také s přeřazením tunelu z nejpřísnější bezpečnostní kategorie TA do kategorie TC, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Rekonstrukce zahrnuje opravy trhlin a poškozených výplní dilatačních spár, opravu tunelového vodovodu, radiového spojení, opravu, výměnu a doplnění technologií či výměnu osvětlení, které je ve špatném stavu. Pro chystané zvýšení rychlosti na 100 kilometrů v hodině se musel přepočítat systém osvětlení, "Z tohoto důvodu dojde k úpravě počtu světel a zároveň ke změně technologie, kdy bude použito nové LED osvětlení, a to i na přilehlém veřejném osvětlení předportálových úseků. V nové LED technologií bude provedeno i vodící a orientační osvětlení v tunelu," popsal Studecký. Tato úprava by měla přinést větší komfort pro řidiče i podstatné úspory nákladů na provoz a údržbu osvětlení.

Podle dosavadních zkušeností s provozem je možné podle délky tunelu a hustoty provozu přeřadit tunel do bezpečnostní kategorie TC. Díky tomu se upraví technologie. Správci dálnice například odmontují bez náhrady opotřebené a nepotřebné velké proudové ventilátory, měření oxidu uhelnatého, detekce průhlednosti vzduchu nebo ozvučení tunelu. To ušetří další peníze při opravě i při následném servisu a údržbě. ŘSD předpokládá, že zvýšením rychlosti v tunelu pomůže s odvětráváním větší proudění vzduchu způsobené projíždějícími auty.

Při rekonstrukci se také zmodernizuje vnitřní televizní okruh, obměněny budou kamery, záznamové a serverové technologie a videodetekční systém. Oprava se dále dotkne například měření fyzikálních veličin. Zůstane zachované pouze měření rychlosti proudění v tunelu, měření teploty, měření výšky hladiny u akumulační nádrže požární vody a nádrže kontaminované vody. Instalované měření úsekové rychlosti doplní nově detekce přepravy nebezpečných látek.

Napsal(a) ČTK | Foto Czech Wikipedia user Packa [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Kam dál?

Při noční nehodě a požáru vozu na Tachovsku zemřel spolujezdec

úterý, 23. července 2019, 15:40

Pětadvacetiletý muž zemřel v noci na dnešek při dopravní nehodě, která se stala u Sytna na Tachovsku. Osmnáctiletý řidič za...

Při nehodách v Plzni a na Šumavě se zranili dva motocyklisté

neděle, 21. července 2019, 15:50

Dva motocyklisté dnes odpoledne utrpěli zranění při nehodách, které se staly v Plzni a na Šumavě. Osmatřicetiletého řidiče...

V Plzni se prodlouží uzavírka Rooseveltova mostu pro pěší

středa, 17. července 2019, 12:19

V Plzni se téměř o měsíc prodlouží úplná uzavírka opravovaného Rooseveltova mostu pro pěší. Město zatím nemůže most chodcům...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.