Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj staví rychlejší a bezpečnější napojení Stříbra s D5

 
pondělí, 15. července 2019, 08:20

Plzeňský kraj buduje rychlejší a bezpečnější napojení města Stříbro a okolí na dálnici D5 do Prahy a Plzně nebo do Německa. Stavba 1,3 kilometru dlouhé silnice za 96 milionů korun začala minulý měsíc a bude většinově hrazena z evropského programu IROP. Novinářům to řekl Tomáš Doksanský z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Hotová by měla být do května 2020.

Stavba s názvem Stříbro - dálnice D5 (úsek 1) bude součástí krajské silnice II/230. "Jde zatím o první část toho zrychlení a propojení tachovského okresu na dálnici," řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle Čížka jde o narovnání silnice, protože současné serpentiny v kopci jsou nebezpečné a problematicky sjízdné hlavně v zimě. Navazovat bude druhá etapa, která se projektuje.

Směr je podle Doksanského silně frekventovaný a jezdí tam hodně nákladních vozidel. "Řidiči se vyhnou těm šíleným serpentinám, kde je velké převýšení a klouže to tam," uvedl. Silnice začíná pod Myším kopcem a povede přes pole a vyjede před Stříbrem na silnici II/605, která vede z Plzně na Rozvadov až k hranicím. Připravovaná druhá etapa také hlavně vyrovná zatáčky v lesních úsecích.

Už 1. července se řidičům na Tachovsku otevřelo 15 km opravené silnice II. třídy z okraje Tachova přes Přimdu na dálnici, která rychleji a bezpečněji napojuje Chebsko na D5. Krajská správa silnic zprovoznila prostřední opravený úsek. Celá silnice stála téměř 180 milionů Kč, většinu pokryla EU. Využívají ji jako přivaděč na dálnici tisíce automobilů denně včetně kamionů směřujících z Mariánskolázeňska na D5. "Za posledních pět let tam vzrostla doprava o 30 procent a pořád se zvyšuje. Při posledním sčítání tu projíždělo okolo 10 tisíc aut za 24 hodin," uvedl Josef Popule ze správy silnic.

Nárůst nákladní dopravy je kvůli rozvoji průmyslových zón podél D5 trojnásobný. Podle starostky Starého Sedliště Jitky Valíčkové kamiony mířící do průmyslové zóny Nová Hospoda u Boru jezdí stále častěji přes vesnice a šetří tak na mýtném.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Kam dál?

Na Klatovsku bouraly dva vozy s pěti cizinci, tři jsou v nemocnici

neděle, 14. července 2019, 13:40

V Alžbětíně na Klatovsku, části Železné Rudy, se v sobotu srazila dvě osobní auta s pěti cizinci. Tři lidé skončili v nemocnici....

Řidičům v Plzni se otevřel nový most přes trať v Domažlické ulici

pátek, 12. července 2019, 13:37

Řidičům v Plzni se dnes dopoledne otevřel nový most přes železniční trať v Domažlické ulici. Estakáda, tedy silnice na pilířích,...

Plzeňský kraj vydá za tři roky do silnic rekordní sumu

úterý, 9. července 2019, 12:02

Plzeňský kraj vydá za poslední tři roky včetně letoška nejvíce peněz na opravy a modernizace silnic. Investuje do nich mezi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.