Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj vydá za tři roky do silnic rekordní sumu

 
úterý, 9. července 2019, 12:02

Plzeňský kraj vydá za poslední tři roky včetně letoška nejvíce peněz na opravy a modernizace silnic. Investuje do nich mezi čtyřmi až pěti miliardami korun. Letos půjde do krajských komunikací druhé a třetí třídy, jichž kraj spravuje 4200 kilometrů, rekordních zhruba 1,7 miliardy Kč. Kraji se teď razantně daří snižovat procento silnic v nevyhovujícím nebo havarijním stavu, řekl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

"Ještě pět let dozadu jich bylo kolem 50 procent a dnes se dostáváme pod 30 procent," uvedl. Podle hejtmana se kraji daří zlepšovat stav silnic téměř dvakrát rychleji než dříve. "To, co se kdysi dařilo za deset let, se teď daří zhruba za šest let. Je vidět, že když se peníze do silnic dávají, tak se to pozná i na jejich stavu," uvedl.

Z krajského rozpočtu půjde letos přímo na opravy 600 milionů korun. Více než půl miliarda korun je pak určená pro krajskou správu a údržbu silnic (SÚS) a v letošní sumě jsou zahrnuté i dotace EU a peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Pravdou je, že některé projekty z (evropského) programu IROP se zdržely. To jsou ty největší akce, u nichž trvala projektová příprava delší dobu. Takže ty nejvyšší sumy očekáváme do roku 2020," uvedl. Hlavní akcí bude západní obchvat Plzně za více než dvě miliardy korun.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka (STAN) byl kraj díky několikaleté přípravě staveb ze strany SÚS velmi dobře připraven hlavně na čerpání evropských peněz. "Zásadní tahy byly vybrány velice dobře a teď nás čeká nové plánovací období, kde musíme stejně obezřetně vybrat stavby, které se budou dotovat z unie do budoucna," řekl Čížek.

Před 15 lety byl podle něj stav silnic z dnešního pohledu katastrofální. Evropské dotace v kraji šly za 15 let od vstupu do EU nejvíce právě do dopravních staveb. Náměstek doufá, že v novém plánovacím období od roku 2021 bude kraj opět čerpat dotace na silnice. "Letos chceme dodělat strategii silniční sítě, aby mohly být už o rok později připravené stavby. Od řady obcí už jsme dostali požadavky a podklady," řekl.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Dolanský most byl slavnostně uveden do provozu

pondělí, 8. července 2019, 08:07

Kompletně zrekonstruovaný Dolanský most, který převádí dopravu přes řeku Berounku pod obcemi Dolany a Chrást, byl v úterý 2....

FOTO: Policejní cyklohlídky brázdí Šumavu. Dohlížejí zejména na...

neděle, 7. července 2019, 15:36

Policisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje dohlížejí v letních měsících na bezpečnost cyklistů a turistů nejen na...

Autobusy kvůli stavbě tramvajové trati čekají o víkendu objížďky

pátek, 5. července 2019, 10:05

Kvůli osazování nového mostu při stavbě tramvajové trati na Borská pole dojde v Plzni o nastávajícím víkendu k omezení dopravy. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.