Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Plzeňský kraj vydá za tři roky do silnic rekordní sumu

 
úterý, 9. července 2019, 12:02

Plzeňský kraj vydá za poslední tři roky včetně letoška nejvíce peněz na opravy a modernizace silnic. Investuje do nich mezi čtyřmi až pěti miliardami korun. Letos půjde do krajských komunikací druhé a třetí třídy, jichž kraj spravuje 4200 kilometrů, rekordních zhruba 1,7 miliardy Kč. Kraji se teď razantně daří snižovat procento silnic v nevyhovujícím nebo havarijním stavu, řekl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD).

"Ještě pět let dozadu jich bylo kolem 50 procent a dnes se dostáváme pod 30 procent," uvedl. Podle hejtmana se kraji daří zlepšovat stav silnic téměř dvakrát rychleji než dříve. "To, co se kdysi dařilo za deset let, se teď daří zhruba za šest let. Je vidět, že když se peníze do silnic dávají, tak se to pozná i na jejich stavu," uvedl.

Z krajského rozpočtu půjde letos přímo na opravy 600 milionů korun. Více než půl miliarda korun je pak určená pro krajskou správu a údržbu silnic (SÚS) a v letošní sumě jsou zahrnuté i dotace EU a peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Pravdou je, že některé projekty z (evropského) programu IROP se zdržely. To jsou ty největší akce, u nichž trvala projektová příprava delší dobu. Takže ty nejvyšší sumy očekáváme do roku 2020," uvedl. Hlavní akcí bude západní obchvat Plzně za více než dvě miliardy korun.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka (STAN) byl kraj díky několikaleté přípravě staveb ze strany SÚS velmi dobře připraven hlavně na čerpání evropských peněz. "Zásadní tahy byly vybrány velice dobře a teď nás čeká nové plánovací období, kde musíme stejně obezřetně vybrat stavby, které se budou dotovat z unie do budoucna," řekl Čížek.

Před 15 lety byl podle něj stav silnic z dnešního pohledu katastrofální. Evropské dotace v kraji šly za 15 let od vstupu do EU nejvíce právě do dopravních staveb. Náměstek doufá, že v novém plánovacím období od roku 2021 bude kraj opět čerpat dotace na silnice. "Letos chceme dodělat strategii silniční sítě, aby mohly být už o rok později připravené stavby. Od řady obcí už jsme dostali požadavky a podklady," řekl.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Dolanský most byl slavnostně uveden do provozu

pondělí, 8. července 2019, 08:07

Kompletně zrekonstruovaný Dolanský most, který převádí dopravu přes řeku Berounku pod obcemi Dolany a Chrást, byl v úterý 2....

FOTO: Policejní cyklohlídky brázdí Šumavu. Dohlížejí zejména na...

neděle, 7. července 2019, 15:36

Policisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje dohlížejí v letních měsících na bezpečnost cyklistů a turistů nejen na...

Autobusy kvůli stavbě tramvajové trati čekají o víkendu objížďky

pátek, 5. července 2019, 10:05

Kvůli osazování nového mostu při stavbě tramvajové trati na Borská pole dojde v Plzni o nastávajícím víkendu k omezení dopravy. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.