Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dopravní podniky podepsaly úvěr na modernizaci tramvajové vozovny

 
neděle, 30. června 2019, 14:19

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) podepsaly úvěrovou smlouvu s Evropskou investiční bankou (EIB). Na modernizaci tramvajové vozovny, která dlouhodobě nevyhovuje kapacitou, technickým stavem, vybavením i zázemím pro zaměstnance, tak mohou čerpat až 50 milionů eur (asi 1,28 miliardy Kč). Novinářům to řekl mluvčí městské firmy René Vávro. Výstavba má začít příští rok za plného provozu depa a nová vozovna by měla být otevřená na konci roku 2022.

"Projekt počítá i se snížením hlučnosti areálu a řadou řešení šetrných k životnímu prostředí, například využitím dešťové vody při mytí vozidel, zelenými střechami a dalšími. Přispějeme k co nejpříjemnějšímu životu v okolní zástavbě," uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Na zajištění financí pro nutnou rekonstrukci pracovala firma téměř dva roky. "EIB pro nás byla od začátku nejlepší možná varianta. Podle řady aspektů je nejvýhodnější. S částí úvěru počítáme také na obnovu vozového parku ekologických trakcí," řekla vedoucí controllingu PMDP Lucie Smolíková. Firma tak může koupit až 68 nových tramvají a trolejbusů.

Čerpání úvěru bude v maximálně sedmi tranších (splátkách) od poloviny roku 2020 do konce roku 2023 podle skutečných potřeb firmy. "Výše finálně zapůjčené částky a doba splácení se bude odvíjet od budoucích finančních možností. Pokud získáme na projekt dotaci, čerpání úvěru bude menší," řekl ekonomický ředitel PMDP Miroslav Kočica.

Podnik loni v listopadu uvedl, že rekonstrukce bude stát přes miliardu. Předpokládal, že až 400 milionů Kč by mohl získat jako dotaci z operačního programu Doprava.

"Chceme-li do veřejné dopravy přilákat více osob, musíme ji učinit pohodlnou a spolehlivou," řekl při podpisu viceprezident EIB Vazil Hudák. EIB podle něj spoluprací s PMDP pomůže ke zvýšení kvality a bezpečnosti služeb a tím i k celkové atraktivitě MHD. Podle Kočici jsou úroky EIB výrazně nižší než běžně nabízené sazby bank.

Plzeň už dříve od EIB čerpala úvěry na řadu projektů na modernizaci a rozšíření městské infrastruktury. Uzavření spolupráce se subjektem mimo státní správu je u EIB unikátní, řekl Vávro.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Kam dál?

V Plzni bude v srpnu krajská soutěž zručnosti silničářů se sypači

neděle, 30. června 2019, 09:54

Svou zručnost a profesionální zdatnost předvedou silničáři Plzeňského kraje v srpnové soutěži Cestářské rodeo. Krajská soutěž se...

Na co si dát pozor při cestě autem na zahraniční dovolenou?

neděle, 30. června 2019, 09:39

Pokud se chystáte cestovat autem do zahraničí, měli byste si předem zjistit pár informací ohledně tamějších silničních pravidel....

Silničáři v Plzeňském kraji sypou některé horké silnice pískem

sobota, 29. června 2019, 09:44

Silničáři v Plzeňském kraji sypou některé horké silnice drobným pískem. Díky tomu se řidičům nelepí vzlínající asfalt na kola...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.